Abp Wiktor Skworc straci honorowe obywatelstwo Tarnowa? Jest wniosek!

2021-04-19 2:00 Łukasz Grygiel
Abp Wiktor Skworc
Autor: Łukasz Grygiel Abp Wiktor Skworc, będąc biskupem tarnowskim, miał wiedzieć o molestowaniu dzieci

Do rady Miejskiej w Tarnowie wpłynął wniosek dotyczący abp. Wiktora Skworca. Chodzi o odebranie mu honorowego obywatelstwa Tarnowa. Wnioskodawcy nie mają wątpliwości, że kościelny hierarcha tuszował zgłaszane mu nadużycia seksualne.

Arcybiskup Wiktor Skworc, pełniąc posługę jako biskup tarnowski, miał wiedzieć o molestowaniu dzieci przez księdza Stanisława P. kapłana naszej diecezji.

- W świetle ostatnich doniesień medialnych i oświadczenia kurii katowickiej, którą obecnie zarządza biskup wynika, że nie zatrzymał on działań księdza Stanisława P., który molestował nieletnich - mówi Jacek Jabłoński z „Wiosny” Roberta Biedronia. To właśnie on razem z Kamilem Miterą z Młodej Lewicy złożyli wniosek.

POSŁUCHAJ. MÓWI JACEK JABŁOŃSKI

Inicjatorzy zaznaczają, że nie ferują wyroków, jednak tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa może być przyznawany tylko i wyłącznie osobom o nieposzlakowanej opinii.

- Abp Wiktor Skworc sam przyznał się do tego, że nie dopatrzył sprawy. Takie są też ustalenia oraz informacje, które zbierał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Skutki tego są dramatyczne dla ofiar. Tytuł honorowego obywatel może być przyznawany jedynie osobom o nieposzlakowanej opinii – dodaje Jacek Jabłoński.

Inicjatorzy liczą, że wniosek złożony na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie znajdzie poparcie większości radnych, którzy zdecydują ostatecznie o odebraniu tytułu abp. Wiktorowi Skworcowi.

Rada Miejska przyjęła uchwałę o nadaniu honorowego obywatelstwa 15 grudnia 2011 roku. Wręczenie tytułu odbyło się 6 stycznia 2012 roku na wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl