Abp Wiktor Skworc straci honorowe obywatelstwo Tarnowa? Jest wniosek!

2021-04-19 2:00
Abp Wiktor Skworc
Autor: Łukasz Grygiel Abp Wiktor Skworc, będąc biskupem tarnowskim, miał wiedzieć o molestowaniu dzieci

Do rady Miejskiej w Tarnowie wpłynął wniosek dotyczący abp. Wiktora Skworca. Chodzi o odebranie mu honorowego obywatelstwa Tarnowa. Wnioskodawcy nie mają wątpliwości, że kościelny hierarcha tuszował zgłaszane mu nadużycia seksualne.

Arcybiskup Wiktor Skworc, pełniąc posługę jako biskup tarnowski, miał wiedzieć o molestowaniu dzieci przez księdza Stanisława P. kapłana naszej diecezji.

- W świetle ostatnich doniesień medialnych i oświadczenia kurii katowickiej, którą obecnie zarządza biskup wynika, że nie zatrzymał on działań księdza Stanisława P., który molestował nieletnich - mówi Jacek Jabłoński z „Wiosny” Roberta Biedronia. To właśnie on razem z Kamilem Miterą z Młodej Lewicy złożyli wniosek.

POSŁUCHAJ. MÓWI JACEK JABŁOŃSKI

Inicjatorzy zaznaczają, że nie ferują wyroków, jednak tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa może być przyznawany tylko i wyłącznie osobom o nieposzlakowanej opinii.

- Abp Wiktor Skworc sam przyznał się do tego, że nie dopatrzył sprawy. Takie są też ustalenia oraz informacje, które zbierał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Skutki tego są dramatyczne dla ofiar. Tytuł honorowego obywatel może być przyznawany jedynie osobom o nieposzlakowanej opinii – dodaje Jacek Jabłoński.

Inicjatorzy liczą, że wniosek złożony na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie znajdzie poparcie większości radnych, którzy zdecydują ostatecznie o odebraniu tytułu abp. Wiktorowi Skworcowi.

Rada Miejska przyjęła uchwałę o nadaniu honorowego obywatelstwa 15 grudnia 2011 roku. Wręczenie tytułu odbyło się 6 stycznia 2012 roku na wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Znane budowle i zabytki w Polsce. Jak dobrze je znasz?

Pytanie 1 z 15
Sukiennice w Krakowie nigdy nie były przebudowywane. Prawda czy fałsz?
Kraków
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE