9 dni wędrówki. Jutro wyrusza 40. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę

2022-08-16 14:28
Pielgrzymka
Autor: Radio ESKA Tarnów Pielgrzymi wyruszą w drogę w środę rano

W ciągu 9 dni marszu pątnicy przemierzą ponad 200 kilometrów. W środę, 17 sierpnia, na Jasną Górę wyruszy jubileuszowa, 40. Piesza Pielgrzymka Tarnowska. Z miasta nad Białą uczestnicy będą wędrować dwoma różnymi trasami. Kierowców czekają przejściowe utrudnienia.

To będzie 9 dni rekolekcji w drodze. Wielu nie wyobraża sobie sierpnia bez udziału w Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej, chociaż na trasie czeka ich zmęczenie i niewygody. Pielgrzymują mali, duzi i starsi. Niektórzy chcą pokonać całą trasę z Tarnowa na Jasną Górę, czyli ponad 200 kilometrów. Inni dołączają tylko na pewnych odcinkach. Na trasie nie brakuje dziecięcych wózków, są planowane pielgrzymkowe śluby.

Jaką trasą przejdzie pielgrzymka?

- Wracamy na stare, przetarte szlaki, już nie w formie sztafetowej, ale tradycyjnej. Wszystkie grupy są w gotowości. Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, znowu będziemy wędrować na Jasną Górę, chociaż z pewnymi zmianami na trasie. Most w Ostrowie znowu jest dostępny, ale będzie z niego korzystać tylko połowa pielgrzymów. Druga część będzie szła trasą wyznaczoną w czasie pandemii, czyli przez Klikową i Niedomice. Dzięki temu liczymy na mniejsze utrudnienia dla kierowców w kierunku Mościc, a pielgrzymka bezpiecznie będzie mogła opuścić Tarnów - mówi ksiądz Marcin Krępa, kierownik trasy 40. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej.

Policyjny pościg w Zielonej Górze. Naćpany kierowca nie miał szans

Wędrówka na Jasną Górę potrwa do 25 sierpnia. Pątnicy przejdą z diecezji tarnowskiej, przez kielecką i częstochowską. Organizatorzy przyznają, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat pielgrzymka znacznie się zmieniła, jeśli chodzi o media, nagłośnienie i multimedia, jak prezentacje czy wyświetlane śpiewniki. W tym roku dodatkowo uczestnicy będą mogli korzystać z przewoźnych pryszniców. Organizatorzy w ten sposób chcą ułatwić dbanie o higienę i uniezależnić pielgrzymów od gospodarzy na trasie. To poniekąd pokłosie pandemii koronawirusa, kiedy trzeba było ograniczyć kontakty w prywatnych domach.

Co zabrać na pielgrzymkę?

- Sugerujemy, żeby zabrać ze sobą przede wszystkim namiot, bo własne mieszkanie to zawsze jest jakaś alternatywa, nawet jeśli nie znajdziemy innego noclegu. Przygotowanie leków, zapewnienie opieki medycznej, przewozu, to wszystko zajmuje dużo czasu, to jest duże wyzwanie. Oczywiście na pielgrzymkę pójdzie każdy, kto będzie chciał. Pielgrzymują ludzie w różnym wieku, i małe dzieci, i niemowlęta, dużo młodzieży a nawet osoby starsze, jeśli pozwalają siły, to też pielgrzymują. To są takie rekolekcje w drodze, przede wszystkim przeżycie duchowe – zaznacza ksiądz Marcin Krępa.

40. Piesza Pielgrzymka Tarnowska wyruszy w środę – 17 sierpnia. O godzinie 6:30 w Bazylice Katedralnej w Tarnowie zaplanowano mszę św. Po niej, około godziny 8:30 pielgrzymi z grupy „A” wyruszą z Placu Katedralnego w kierunku Ostrowa nad Dunajcem. Z kolei grupa „B” rozpocznie wędrowanie godzinę później. O 9:30 pielgrzymi wyjdą z Placu Katedralnego i ulicami centrum miasta skierują się do Klikowej, a następnie do Łęgu Tarnowskiego, Niedomic, przez Biskupice Radłowskie do Zabawy. Na Jasną Górę dotrą 25 sierpnia.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Najsłynniejsze cytaty z książek. My podajemy fragment, ty zgadujesz tytuł i autora

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Z jakiej książki pochodzi ten cytat? "Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś":
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE