Rajski dzień na ulicy Rayskiego

i

Autor: mat. prasowe "Rajski dzień" na ulicy Rayskiego

Święto mieszkańców w centrum Szczecina. "Rajski dzień na Rayskiego" ze wsparciem Programu Społecznik

2022-09-02 9:46

Nie bez powodu jest nazywana "najfajniejszą ulicą w mieście". Ulica Rayskiego, a dokładniej jej krótki fragment między placami Zamenhofa i Grunwaldzkim to miejsce z ogromnym potencjałem i wyjątkową pozytywną energią. Dowodem na to jest "Rajski dzień na Rayskiego", którego piąta edycja odbyła się w niedzielę, 28 sierpnia. Wydarzenie, które przyciągnęło na ulicę Rayskiego tłumy szczecinian, nie mogłoby się odbyć bez wsparcia z Programu Społecznik.

Stoiska z książkami, komiksami, winylami i innymi ciekawymi przedmiotami, warsztaty i animacje dla najmłodszych, zawody sportowe i występy artystyczne - to wszystko sprzyja aktywizacji mieszkańców i wspólnemu spędzaniu czasu wolnego w wyjątkowej atmosferze. Podczas "Rajskiego dnia na Rayskiego" mieszkańcy w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach mogli znaleźć coś dla siebie. Miłośnicy muzyki mogli posłuchać występów na żywo i kupić winyle, a ci, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek, wzięli udział m.in. w rozgrywkach sportowych i warsztatach deskorolkowych. Pasjonaci historii i sztuki mogli udać się na spacer, podczas którego poznawali historię szczecińskich mozaik (również w języku ukraińskim). Nie zabrakło również stoisk z rękodziełem i oryginalnymi pamiątkami.

"Rajski dzień na Rayskiego" ze wsparciem Programu Społecznik

W organizację wydarzenia zaangażowały się szczecińskie organizacje pozarządowe, a także przedsiębiorcy z ulicy Rayskiego. "Rajski dzień na Rayskiego" to również jeden z projektów zrealizowanych dzięki Programowi Społecznik, który powstał z inicjatywy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza. To ceniony i popularny na Pomorzu Zachodnim program wsparcia dla organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, które chcą działać razem na rzecz swojej małej ojczyzny. Dzięki przyznawanym od 2017 roku dotacjom udało się w województwie zachodniopomorskim zrealizować 3150 inicjatyw! Wiosną 2022 roku rozpoczęła się kolejna 3-letnia edycja programu na lata 2022-2024. Przed nami kolejne 590 pomysłów, które mogą zostać zrealizowane dzięki Programowi Społecznik. Każdy z pięciu wydzielonych w programie subregionów otrzymał szansę na realizację blisko 120 pomysłów.

Co jeszcze czeka nas w ramach Programu Społecznik?

Wśród zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach Programu Społecznik projektów są działania pomocowe i integrujące na rzecz mieszkańców Pomorza Zachodniego i osób, które przybyły do nas z ogarniętej wojną Ukrainy. Zaplanowano m.in.: lekcje języka polskiego, warsztaty florystyczne dla dzieci, wystawę plakatów Szymona Szymankiewicza, koncerty, polsko-ukraińskie zmagania sportowe na orliku czy warsztaty kulinarne.

Stało się już tradycją, że Społecznicy razem sprzątają najbliższą okolicę i dbają o środowisko naturalne. W tym roku znów powstawać będą domki i hotele dla owadów, balkonowe ogródki warzywno-ziołowych czy ekokwietniki.

Dzięki wsparciu Programu Społecznik, w całym województwie organizowane są rajdy rowerowe, zmagania sportowe dla dzieci, turnieje tańca, zawody biegowe, turnieje gier planszowych czy zawody wędkarskie. Prowadzone są też programy profilaktyczne, promujące zdrowy tryb życia. Społeczniczki i Społecznicy zwracają też uwagę na problem marnowania żywności oraz zachęcają do idei recyclingu.

Dofinansowane projekty będą realizowane do końca 2022 roku.

Masz pytania?

Wszelkie informacje o realizacji Programu Społecznik 2019 - 2021 znajdują się:

Program Społecznik

i

Autor: mat. prasowe Program Społecznik
Pomorze Zachodnie

i

Autor: mat. prasowe

Artykuł sponsorowany