Punkt Szczepień Masowych w powiecie szczecineckim. Sprawdź, gdzie powstanie

2021-04-02 10:56 Paulina Horbatowska–Deciuk PAZ
Powstanie Punkt Szczepień Masowych w Szczecinku
Autor: Starostwo Powiatowe w Szczecinku

Trwają przygotowania, aby przyspieszyć szczepienia przeciw COVID-19. W tym celu mają powstać tzw. Punkty Szczepień Masowych. Wojewoda Zbigniew Bogucki zorganizował wideokonferencję, w której udział wzięli m.in. starosta powiatu szczecineckiego Krzysztof Lis, a także prezes szczecineckiego szpitala Anna Złotowska i oraz koordynator ds. szczepień Powiatu Szczecineckiego Marek Kotschy. Przypomnijmy, że obecnie w naszym powiecie mamy 19 punktów szczepień, z czego aż 13 znajduje się w samym Szczecinku.

Uczestnicy spotkania byli zgodni co do tego, że najlepszym miejscem pod względem logistycznym do zorganizowania Punktu Szczepień Masowych w powiecie szczecineckim są obiekty dawnej szkoły budowlanej.

Propozycja rządowa zakłada, że do 18 kwietnia trwałaby organizacja takich punktów i zapisy, a od 19 kwietnia zespoły rozpoczęłyby szczepienia. Szacuje się, że w danym punkcie można wykonać co najmniej 200 szczepień dziennie.

Ewentualne koszty powinny być ponoszone we własnym zakresie w porozumieniu z wojewodą, jednak rząd wstępnie przewiduje dla samorządu ryczałt na utworzenie jednego PSM w wysokości 5 tysięcy złotych. Z kolei ryczałt NFZ za podanie 1 dawki szczepionki wynosi 61 zł. Wójtowie i burmistrzowie zadeklarowali, że w kosztach utworzenia PSM będą również partycypować zarządzane przez nich gminy.

Dodatkowo w punkcie masowych szczepień pracę ułatwiać będą także strażacy, strażnicy miejscy, a także m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zaraz po spotkaniu odbyła się wizytacja wspomnianej lokalizacji, w której wzięli także udział przedstawiciele szczecineckiego sanepidu.

Szczepienia na koronawirusa. Nowy harmonogram szczepień. Kiedy można się zaszczepić?