Nowy system w bibliotece w Drawsku Pomorskim

2021-07-15 9:32
Biblioteka  Drawsku Pomorskim
Autor: Marcin Łukasz

Biblioteka w Drawsku Pomorskim włączona została do nowego systemu. To połączenie księgozbiorów wielu bibliotek. Mieszkańcy będą mieli dostęp do nowych pozycji książkowych.

System "Academica" już w Drawsku Pomorskim 

Academica, czyli Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych (CWPN)  to darmowa wypożyczalnia międzybiblioteczna umożliwiająca korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej dla celów badawczych lub poznawczych za pośrednictwem końcówek systemu informatycznego (Terminali) znajdujących się na terenie Instytucji partnerskich. Jeden z terminali systemu Academica uruchomiony został w czytelni internetowej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Drawsku Pomorskim.

Academica obecnie daje dostęp do 3 446 263 publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego. Udostępniane są przede wszystkim książki i czasopisma naukowe ze zbiorów Biblioteki Narodowej, w tym: podręczniki akademickie, prace naukowe i popularnonaukowe, lektury na konkursy i olimpiady przedmiotowe oraz czasopisma naukowe z listy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze wszystkich dziedzin wiedzy. Dostępne są również publikacje niskonakładowe oraz niedostępne na rynku wydawniczym.

Publikacje dla wszystkich 

Publikacje niechronione prawem autorskim lub licencjonowane, oznaczone zieloną kropką, są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez żadnych ograniczeń.

Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanych terminalach w bibliotekach należących do systemu Academica.

W celu uzyskania dostępu do zbiorów chronionych prawem autorskim należy przyjść do biblioteki i zalogować się na specjalnie przygotowanym do tego celu komputerze. Nie ma możliwości udostępniania chronionych prawem autorskim zbiorów poza terenem biblioteki. Ze zbiorów Academicy chronionych prawem autorskim można wyłącznie korzystać na terminalu bibliotecznym.

Oprócz przeszukiwania zasobów i ich wyświetlania (tj. publikacji z domeny publicznej lub licencjonowanych), zarejestrowany użytkownik możne m.in. rezerwować publikacje na wybranym terminalu w danej instytucji, zarządzać swoją rezerwacją, tworzyć notatki do publikacji, dodawać wyszukiwane publikacje do ulubionych. Przeszukiwanie zasobów Academici jest możliwe z poziomu wyszukiwarki na stronie startowej lub w katalogu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE