Sezon na kleszcze rozpoczęty

2020-05-13 13:40
Kleszcz
Autor: Marc Pascual z Pixabay

Na początku są małe i niepozorne. Z czasem stają się coraz większe i stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Mowa o kleszczach. Z nadejściem wiosny stają się one dla nas poważnym zagrożeniem. Pasożyty te przenoszą groźne wirusy i bakterie powodujące choroby niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia zarówno zwierząt jak i ludzi.

Kleszcze mogą nas zaatakować w lesie, w parku i na działce. Coraz częściej pojawiają się jednak także w mieście.

Jak powiedziała nam Iza Jadwiżyc ze szczecineckiego sanepidu:

Trzeba pamiętać o tym, że tak samo jak dla ludzi kleszcze są także groźne dla zwierząt. Nasze miasto ma wszystko - ma zieleń, wilgoć i jezioro. A to oznacza, że nawet wyjście na spacer do parku może skończyć się powrotem do domu z nieproszonym gościem. Dlatego najważniejsza jest profilaktyka i zachowanie zdrowego rozsądku.

Ponieważ kleszcze najbardziej aktywne są rano i późnym popołudniem, dlatego na spacer najlepiej wybrać się koło południa. Należy chodzić środkiem ścieżek, z dala od przydrożnych traw i krzaków, bo wbrew utartej opinii kleszcze nie spadają z drzew, ale czają się właśnie z trawach i krzakach.

Warto dodać, że największą aktywność kleszcze wykazują od kwietnia do czerwca oraz od września do października. W tym czasie należy zachować szczególną ostrożność i odpowiednio zabezpieczać siebie i swoje zwierzęta przed tymi podstępnymi pasożytami.

Zawsze po powrocie ze spaceru należy dokładnie obejrzeć swoje ciało. Najlepiej zrobić to jeszcze przed wejściem do domu, ponieważ przyniesione na ubraniu kleszcze potrafią przeżyć w pomieszczeniach jeszcze przez wiele miesięcy.

Należy pamiętać, że kleszcze przenoszą groźne choroby takie jak m.in. bolerioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego, aby ograniczyć ryzyko kontaktu z kleszczem należy odpowiednio się ubierać. Należy zakładać długie spodnie, koszule z długim rękawem, czapkę z daszkiem lub kapelusz. Najlepiej w jasnym kolorze, aby szybko można było zlokalizować ewentualnego intruza.

Trzeba pamiętać także o środkach ochronnych. Należy ich używać zgodnie z zaleceniami producenta. Nie powinno się wydłużać odstępów czasu pomiędzy ich stosowaniem, ponieważ ochrona staje się wtedy nieskuteczna.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE