Dotacje na wymianę kopciuchów w Zachodniopomorskiem. Rusza nabór wniosków

2021-04-13 13:02
Na Pomorzu Zachodnim znajduje się bardzo duża liczba budynków wielolokalowych na terenach popegeerowskich
Autor: Pixabay.com Na Pomorzu Zachodnim znajduje się bardzo duża liczba budynków wielolokalowych na terenach popegeerowskich

W środę 14 kwietnia ruszy nabór wniosków na wymianę 500 kopciuchów w budynkach wielolokalowych w województwie zachodniopomorskim. Wspólnoty będą mogły otrzymać od 40 do 290 tys. zł dotacji.

Uruchomiony program na razie będzie pilotażem, który ma pozwolić na stworzenie programu skierowanego dla budynków wielolokalowych w całym kraju. Na wymianę przynajmniej 500 nieefektywnych źródeł ciepła, tzw. kopciuchów, w województwie zachodniopomorskim zarezerwowano 10 mln zł.

Resort klimatu zwraca uwagę, że na Pomorzu Zachodnim znajduje się bardzo duża liczba budynków wielolokalowych na terenach popegeerowskich i to szczególnie do nich skierowany jest program. 

Polub nasz fanpage ESKA Szczecin News na Facebooku! Znajdziesz tam najciekawsze informacje z Twojego miasta i regionu

Umowy w ramach pilotażu będą zawierane do końca marca 2022 roku. Operatorem programu będzie wojewódzki fundusz ochrony środowiska w Szczecinie. Oprócz wymiany tzw. kopciuchów dofinansowana będzie też termomodernizacja budynków, instalacja centralnego ogrzewania, wody użytkowej, czy wymiana stolarki okiennej i drzwiowej 

Wysokość bezzwrotnych dotacji uzależniona będzie od zakresu prac i tego, czy wniosek będzie składany przez pojedynczą osobę lub wspólnotę mieszkaniową. Dla pojedynczych lokali dotacje pokrywać będą od 30 do 45 proc. kosztów inwestycji i będą wynosić do 30 tys. zł. W tym przypadku wysokość wsparcia będzie też zależna od dochodu osiąganego w gospodarstwie domowym. 

Fundusz będzie preferował wnioski składane przez wspólnoty i będą one mogły otrzymać od 40 do 290 tys. zł dotacji. Dla osób fizycznych o dochodach do 100 tys. zł rocznie przewidziano podstawowy poziom dofinansowania.

Od 1 lipca właściciele budynków będą mieli 12 miesięcy na przesłanie elektronicznego formularza z informacją, czym ogrzewany jest ich dom. W przypadku nowych obiektów trzeba będzie poinformować o użytkowanym źródle ogrzewania w ciągu 14 dni od daty jego uruchomienia. Przesłanie takich informacji będzie obligatoryjne. 

Sonda
Czy kary za wypalanie traw są wystarczająco wysokie?
Olivia Addams wraca z hitem Stranger na wiosnę 2021! Poznajcie przedpremierowo w Radiu ESKA!
Źródło: Dotacje na wymianę kopciuchów w Zachodniopomorskiem. Rusza nabór wniosków
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE