Zostałeś skierowany na kwarantanne? To może być oszustwo!

2021-09-24 13:16
Fałszywa wiadomości
Autor: Główny Inspektorat Sanitarny

Mieszkańcy Szczecina dostają na swoje telefony podejrzane wiadomości, które informują o obowiązku odbycia kwarantanny.

W treści SMS-a znajduje się link, który po kliknięciu pobiera nasze dane osobowe i wykorzystuje je do oszustw. O tym co powinniśmy zrobić, gdy dostaniemy podejrzaną wiadomość, opowiedział Paweł Pankau z Komendy Miejskiej w Szczecinie.

-przestrzegamy przed otwieraniem tego hiperłącza, a wiadomość najlepiej dla własnego bezpieczeństwa od razu usunąć. Jeżeli nie mamy pewności nie klikajmy w żadne linki. W razie wątpliwości poszukajmy numeru do danej instytucji czy też firmy i po prostu zapytajmy czy faktycznie to ona odpowiada za nadanie wiadomości.

Oszustwa na kwarantanne to kolejna akcja oszustów, którzy chcą wykraść nasze dane.

-tego typu SMS-y to nowa kampania phishingowa, której celem jest nakłonienie użytkowników smartfonów do zainstalowania złośliwej aplikacji. Nie dajmy się nabrać, to nie są SMS-y od Sanepidu to kolejna forma oszustwa. Kontynuuje Pankau. 

Mieszkańcy Szczecina do tej pory wykazali się czujnością i ostrożnością. Jak na razie nie odnotowano w mieście żadnego przypadku wykorzystania w ten sposób danych osobowych.

Odkrycie w centrum Szczecina. Tory tramwajowe przetrwały pod asfaltem pół wieku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE