Szczyt Ekologiczny Szczecin

i

Autor: Urzad Marszałowski Szczecin

NAUKA

Za nami III Szczyt Ekologiczny w Szczecinie

2023-09-13 11:45

Edukatorzy, założyciele ogrodów społecznych, „ratownicy” starych urządzeń AGD, propagatorzy idei zero waste spotkali się 12 września na III Szczycie Ekologicznym zorganizowanym przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Wiem, że państwa nie trzeba namawiać do dbania o środowisko. Robicie to codziennie! Ale trzeba namawiać innych! Chcemy promować dobre praktyki - mówił Olgierd Geblewicz, witając uczestników corocznego spotkania i prezentując najbardziej zielony region w Polsce, czyli Pomorze Zachodnie.

Organizowany przez samorząd województwa Szczyt Ekologiczny to wydarzenie dedykowane przede wszystkim ekospołecznikom zaangażowanym w ochronę środowiska. We wtorek (12 września) w przyjaznej ekoprzestrzeni Posejdon Center zaprezentowali się aktywiści, którzy zakładają tzw. ogrody społeczne albo doradzają, jak zbierać deszczówkę. Swoją pożyteczną działalność przedstawiły stowarzyszenia, które propagują ideę less waste i zero waste, a także firmy zajmująca się recyklingiem oraz naprawą sprzętu AGD.

- Dużą część z państwa widzę po raz kolejny, ale widzę też nowe twarze, czyli ta zachodniopomorska zielona, proekologiczna rodzina nam się powiększa – zauważył marszałek Olgierd Geblewicz, otwierając III Szczyt Ekologiczny. – Istotą tego spotkania jest to, by uświadamiać, że odpowiedzialność za środowisko, za matkę ziemię spoczywa na wszystkich. Nie może być usprawiedliwień takich brak czasu, sytuacja finansowa. Ekologiczny powinien być każdy z nas.

Marszałek podkreślił, że o ochronie środowiska naturalnego często mówi się w kontekście wielkich, globalnych wyzwań, takich jak przestawienie gospodarki na odnawialne źródła energii, redukcja zanieczyszczeń powietrza, utylizacja odpadów etc.

 - Mamy swoje aspiracje w tym zakresie na Pomorzu Zachodnim. I mamy osiągnięcia! W naszym przepięknym regionie produkowane jest najwięcej zielonej energii w Polsce. Gdybyśmy byli „liczeni” jako małe państwo – produkujemy energię, która zaspokaja 83 procent naszego zapotrzebowania – przypomniał Olgierd Geblewicz. – Ale ekologia to też wiele pożytecznych lokalnych inicjatyw. To nasze codzienne zachowania – oszczędzanie wody, segregowanie odpadów. Ekologia to również konkretne działania samorządu województwa, na przykład zakupy nowoczesnych pociągów hybrydowych, mamy najnowocześniejszą flotę pojazdów szynowych, czy budowa największej w Polsce sieci tras rowerowych.

W ekokonferencji uczestniczyli również członkowie Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego – Anna Bańkowska i Stanisław Wziątek. Wydarzenie zorganizowane przez Urząd Marszałkowski miało charakter otwarty.

Rodzinny koszmar w Inowrocławiu. Ojciec zamordował Igusię i wyskoczył przez okno