WPN

i

Autor: Adam Lawnik/East News

przyroda

Woliński Park Narodowy zwiększy swoją powierzchnię?

2024-01-04 9:48

Fundacja Dziedzictwo Narodowe opublikowała obszerną publikację na temat przyrody pt. "Propozycja uzupełnienia sieci polskich parków narodowych". Autor w niej argumentuje, powołując się na źródła, jakie zmiany powinny zajść w polskiej ochronie przyrody. Woliński Park Narodowy ma szansę na większą powierzchnię?

Woliński Park Narodowy: podstawowe informacje

Woliński Park Narodowy został utworzony na terenie obecnego województwa zachodniopomorskiego w 1960 roku. Obejmuje on ochroną część największej polskiej wyspy - Wolin. Walory Wolińskiego Parku Narodowego:

  • najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego,
  • dobrze zachowane lasy bukowe,
  • unikalna – wyspiarska delta Świny,
  • przybrzeżny pas wód Bałtyku.

Woliński Park Narodowy jest także pierwszym parkiem morskim, dlatego, że obejmuje też część wód. Obecna powierzchnia parku wynosi 10937 ha. Zdecydowanie jednym z największych atutów Wolińskiego Parku Narodowego są żubry. W Międzyzdrojach znajduje się nawet specjalna strefa do ich oglądania.

Najlepsze miejscowości na wypad do Wolińskiego Parku Narodowego:

  • Międzyzdroje,
  • Wolin,
  • Wisełka.

Cena wstępu do parku zależy od atrakcji i rozpoczyna się od 5 zł do 20. Na plus jest fakt, że Woliński Park Narodowy przygotował liczne pakiety dla odwiedzających.

Międzyzdroje zachwycają o każdej porze roku

Woliński Park Narodowy dostanie dodatkowe tereny?

Fundacja Dziedzictwo Narodowe postanowiła opublikować obszerną publikację na temat przyrody pt. "Propozycja uzupełnienia sieci polskich parków narodowych". Dotyczy ona ochrony przyrody na terenie całej Polski. Wspomniano też o zmianach w parkach narodowych na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Jedna z nich miałaby dotyczyć powiększenia Wolińskiego Parku Narodowego. Jak zaznacza autor, choć park dostał rekompensatę za budowę dróg ekspresowych, nie jest to wystarczająca ochrona przyrody.

- Dlatego w dalszej perspektywie należałoby rozważyć włączenie do Parku obszarów leśnych będących w zarządzie Skarbu Państwa na Wyspie Wolin, co pozwoliłoby powiększyć Park o 7 tys. ha. Należy również rozważyć jego powiększenie o znaczny obszar morski - zaznacza autor publikacji.