Pomorze Zachodnie

Winnica Turnau walczy z przymrozkami. Wystawiono specjalne świece!

2024-04-24 12:30

Kwietniowe przymrozki nie są niewygodą jedynie dla kierowców, ale także rolników oraz właścicieli winnic. Lokalna winnica Turnau walczy o plony wystawiając specjalne świece ogrzewające winorośla. Zobaczcie imponujące zdjęcia przedstawiające winnicę Turnau w Baniewicach.

Przymrozki w winnicy Turnau 

Jeszcze kilka tygodni temu winnica Turnau informowała o wiosennym przebudzeniu winorośli. Wtedy nikt nie spodziewał się pogodowego rollercoasteru, który będzie mógł realnie zagrozić tegorocznym plonom: 

- Powoli zaczynają otwierać się pierwsze pąki, z których wkrótce rozwiną się młode latorośle. Najszybciej do życia budzi się odmiana rondo. Większość pączków otoczona jest jeszcze „futerkiem”, które chroni je przed niskimi temperaturami - informowała na początku kwietnia winnica

Niestety przymrozki, które przyszły do woj. zachodniopomorskiego w ubiegłym tygodniu stały się wielkim wyzwaniem dla winnicy. Przez kilka nocy trwała walka o zdrowie winorośli, które były ocieplane przy pomocy specjalnych świec:

W naszej winnicy trwa walka z przymrozkami. Sytuacja jest bardzo trudna. Pracujemy ciężko, żeby ochronić krzewy przed powrotem zimy. Przed nami jeszcze dwie noce walki - informuje winnica 

Klienci wspierają winnice w trudnych chwilach 

Właściciele winnicy nie ukrywają, że to bardzo trudny czas dla całej branży winnej w regionie i Polsce. Lokalny portal wSzczecinie.pl cytuje Jacka Turnaua, prezesa zarządu winnicy Turnau:

Nie śpię po nocach. Jesteśmy w trakcie walki. To jest bardzo trudny czas dla naszej winnicy i wszystkich winiarzy – mówi Jacek Turnau, prezes zarządu Winnicy Turnau - czytamy 

Jednocześnie pod postem informującym o trudnej sytuacji winnicy pojawiło się wiele komentarzy wsparcia: 

  • Trzymam kciuki. Tworzycie cudowne wina. Niestety przez anomalie pogodowe przyroda zwariowała
  • Mam nadzieję, że wszystko zadziałało, jak należy. Trzymam kciuki za powodzenie
  • Bardzo współczuję . Mam nadzieję, że będzie wino i to najlepsze, jak do tej pory

Trzymamy kciuki, aby plony w winnicy Turnau zostały nienaruszone! Zdjęcie z ocieplania winorośli zobaczycie w naszej galerii.

Szczecińskie magnolie obsypały się tysiącami kwiatów