bezdomność

i

Autor: unsplash

pomoc

W Szczecinie startuje Pogotowie Zimowe. Gdzie szukać wsparcia?

2023-10-27 11:20

Od 1 listopada w Szczecinie funkcjonować będzie pogotowie dla osób w kryzysie bezdomności. Służby miejskie są już przygotowane do działania, a w schroniskach i ogrzewalniach czekać będą setki miejsc.

Pogotowie Zimowe w Szczecinie. Jak będą działać schroniska?

Okres zimowy to zdecydowanie najtrudniejszy czas, dla osób pozbawionych dachu nad głową. Miasto co roku uruchamia dodatkowe wsparcie. Bezpośredniego wsparcia udziela szczeciński MOPR, a strażnicy miejscy kontrolują częściej działki, pustostany czy niezamieszkałe budynki, w których mogą potencjalnie przebywać bezdomni.  W tej sytuacji można skorzystać z kilku form pomocy:

Schroniska: to placówki czynne całodobowo, w których osoby w kryzysie bezdomności mają zapewniony posiłek, wymianę ubrania, miejsce do spania, pralnię, suszarnię ubrań i różnego rodzaju aktywizację. Pobyt jest płatny jeżeli ktoś posiada jakieś dochody. Przyznanie miejsca odbywa się po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego i  podpisaniu kontraktu socjalnego.

  • Schronisko "Feniks", ul. Zamknięta 5, - 50 miejsc

  • Schronisko dla Mężczyzn "Caritas", tymczasowa siedziba: ul. Fabryczna 12 Police - 40 miejsc

  • Schronisko dla Mężczyzn "Caritas", ul. Strzałowska 24; - 25 miejsc

  • Schronisko dla Kobiet i matek z dziećmi "Caritas", ul. Piaseczna 4 ; - 45 miejsc

  • Schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, Stowarzyszenie "Złoty Wiek", ul. Hryniewieckiego 9 (z filią w Podgrodziu); - 105 miejsc

Noclegownie: to miejsce, w którym osoby w kryzysie bezdomności mogą znaleźć schronienie na noc. Są one otwarte w godzinach od 18:00 do 8 rano. W noclegowniach można wymienić odzież, skorzystać z łazienki i prysznica, zjeść ciepły posiłek. W celu skorzystania ze schronienia nie jest konieczne posiadanie skierowania lub wydanie decyzji administracyjnej.

  • „Stowarzyszenie Feniks”, ul. Zamknięta 5 - 45 miejsc,
  • "Caritas": tymczasowa siedziba: ul. Fabryczna 12, Police - 10 miejsc, Racibora 62 – 15 miejsc

Osoby w kryzysie bezdomności mogą także skorzystać z ogrzewalni. Te działają całą dobę, a na miejscu można napić się czegoś ciepłego, skorzystać z toalety lub wymiany odzieży. Takie wsparcie oferuje Szczecińskie Centrum Profilaktyki Uzależnień przy Dąbrowskiego 22-23. Jednorazowo może tu przebywać 17 osób.

Jeżeli zauważycie osobę, która potrzebuje takie pomocy, a przede wszystkim wyraża chęć do jej skorzystania - reagujcie. Można zgłosić taki fakt do szczecińskiej Straży Miejskiej (986), punktów pomocowych w schroniskach (tel: 91 421 49 21/ 91 462 13 29) Caritasu, PCK (tel: 91 433 73 02)  czy Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej (tel: 797 318 277).