2 listopada obchodzimy Zaduszki. To dzień pełen nostalgii, zadumy i refleksji. Kogo wspominamy?

2022-11-02 6:45
Zaduszki
Autor: pixabay.com/summa Zaduszki - co to za święto?

Jak co roku 2 listopada obchodzimy Dzień Zaduszny. Tak zwane "Zaduszki" różnią się od dnia Wszystkich Świętych między innymi tym, że wczoraj modliliśmy się za tych, którzy zostali zbawieni, a dzisiaj za wszystkich zmarłych.

Zaduszki zbiegają się zazwyczaj z ludowymi uroczystościami ku czci zmarłych, wywodzącymi się z wierzeń pogańskich lub obrzędowości przedchrześcijańskiej. W doktrynie Kościoła katolickiego Dzień Zaduszny jest wyrazem przekonania o obcowaniu świętych, zmartwychwstaniu ciał, życiu wiecznym oraz skuteczności modlitwy wstawienniczej. W Kościołach wschodnich podobne obchody odbywają się kilkukrotnie w ciągu roku, przede wszystkim w okresie Wielkanocy.

Zaduszki w Szczecinie - jak szczecinianie spędzają 2 listopada?

- Modlimy się na grobach za dusze zmarłych, nie tylko swojej rodziny, ale wszystkich. Jakiś wspólny obiad z rodziną na pewno, żeby nawiązać znowu kontakt - mówi Pan Mariusz.

- Idziemy drugi raz na cmentarz, bo wczoraj byłem i wieczorem do kościoła z wypominkami - mówi Pan Paweł

- Ten dzień obchodzę z pokorą, wspominam tych, którzy odeszli - dodaje Pan Mateusz.

Warto dodać, że Dzień Zaduszny nie jest dniem wolnym od pracy. ​​​

Wszystkich Świętych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE