Szczecinianie świętowali w centrum miasta. "Rajski dzień na Rayskiego" ze wsparciem Programu Społecznik

2022-09-02 9:46
Rajski dzień na ulicy Rayskiego
Autor: mat. prasowe "Rajski dzień" na ulicy Rayskiego

Nie bez powodu jest nazywana "najfajniejszą ulicą w mieście". Ulica Rayskiego, a dokładniej jej krótki fragment między placami Zamenhofa i Grunwaldzkim to miejsce z ogromnym potencjałem i wyjątkową pozytywną energią. Dowodem na to jest "Rajski dzień na Rayskiego", którego piąta edycja odbyła się w niedzielę, 28 sierpnia. Wydarzenie, które przyciągnęło na ulicę Rayskiego tłumy szczecinian, nie mogłoby się odbyć bez wsparcia z Programu Społecznik.

Stoiska z książkami, komiksami, winylami i innymi ciekawymi przedmiotami, warsztaty i animacje dla najmłodszych, zawody sportowe i występy artystyczne - to wszystko sprzyja aktywizacji mieszkańców i wspólnemu spędzaniu czasu wolnego w wyjątkowej atmosferze. Podczas "Rajskiego dnia na Rayskiego" mieszkańcy w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach mogli znaleźć coś dla siebie. Miłośnicy muzyki mogli posłuchać występów na żywo i kupić winyle, a ci, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek, wzięli udział m.in. w rozgrywkach sportowych i warsztatach deskorolkowych. Pasjonaci historii i sztuki mogli udać się na spacer, podczas którego poznawali historię szczecińskich mozaik (również w języku ukraińskim). Nie zabrakło również stoisk z rękodziełem i oryginalnymi pamiątkami.

"Rajski dzień na Rayskiego" ze wsparciem Programu Społecznik

W organizację wydarzenia zaangażowały się szczecińskie organizacje pozarządowe, a także przedsiębiorcy z ulicy Rayskiego. "Rajski dzień na Rayskiego" to również jeden z projektów zrealizowanych dzięki Programowi Społecznik, który powstał z inicjatywy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza. To ceniony i popularny na Pomorzu Zachodnim program wsparcia dla organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, które chcą działać razem na rzecz swojej małej ojczyzny. Dzięki przyznawanym od 2017 roku dotacjom udało się w województwie zachodniopomorskim zrealizować 3150 inicjatyw! Wiosną 2022 roku rozpoczęła się kolejna 3-letnia edycja programu na lata 2022-2024. Przed nami kolejne 590 pomysłów, które mogą zostać zrealizowane dzięki Programowi Społecznik. Każdy z pięciu wydzielonych w programie subregionów otrzymał szansę na realizację blisko 120 pomysłów.

Co jeszcze czeka nas w ramach Programu Społecznik?

Wśród zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach Programu Społecznik projektów są działania pomocowe i integrujące na rzecz mieszkańców Pomorza Zachodniego i osób, które przybyły do nas z ogarniętej wojną Ukrainy. Zaplanowano m.in.: lekcje języka polskiego, warsztaty florystyczne dla dzieci, wystawę plakatów Szymona Szymankiewicza, koncerty, polsko-ukraińskie zmagania sportowe na orliku czy warsztaty kulinarne.

Stało się już tradycją, że Społecznicy razem sprzątają najbliższą okolicę i dbają o środowisko naturalne. W tym roku znów powstawać będą domki i hotele dla owadów, balkonowe ogródki warzywno-ziołowych czy ekokwietniki.

Dzięki wsparciu Programu Społecznik, w całym województwie organizowane są rajdy rowerowe, zmagania sportowe dla dzieci, turnieje tańca, zawody biegowe, turnieje gier planszowych czy zawody wędkarskie. Prowadzone są też programy profilaktyczne, promujące zdrowy tryb życia. Społeczniczki i Społecznicy zwracają też uwagę na problem marnowania żywności oraz zachęcają do idei recyclingu.

Dofinansowane projekty będą realizowane do końca 2022 roku.

Masz pytania?

Wszelkie informacje o realizacji Programu Społecznik 2019 - 2021 znajdują się:

Program Społecznik
Autor: mat. prasowe Program Społecznik
Pomorze Zachodnie
Autor: mat. prasowe

Artykuł sponsorowany

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE