Szczecin: Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta

2023-01-06 15:27

Wielkie święto dla chrześcijan – Trzech Króli obfituje w liczne świętowania. Piękny pochód odbył się też na szczecińskich ulicach.

Szczeciński Orszak Trzech Króli

Pomimo tego, że padało, frekwencja dopisała. Kilkaset osób wyruszyło w pięknym marszu. Pierwszy taki orszak przeszedł w Szczecinie już w 2011 roku.

- Pogoda nam nie sprzyjała, ale postanowiliśmy się przejść. Chcemy pokazywać naszemu dziecku różne religie, marsze. Trzech Króli to piękne święto, warto je pokazywać – opowiada pani Daria, która wybrała się w orszaku wraz z bratanicą.

Trasa Trzech Króli: od Urzędu Miasta po plac Adamowicza.

Święto Trzech Króli: co to jest?

To chrześcijańska uroczystość, która upamiętnia objawienie się Boga człowiekowi. Po raz pierwszy wspomniano o tym w Ewangelii według świętego Mateusza. To apostoł wspomniał, że do Betlejem i Świętej Rodziny przybyli Mędrcy ze Wchodu, którzy chcieli oddać hołd Jezusowi. W Apostolskim Kościele Ormiańskim obchodzi się to jako święto Bożego Narodzenia. Kościół katolicki zaczął obchodzić ten dzień pod koniec IV wieku.

Święto Trzech Króli: zwyczaje i symbolika

Trzej królowie mieli reprezentować to, jaki jest złożony świat, który oddaje pokłon Jezusowi. Od XIV wieku jeden z mędrców był ukazywany jako czarnoskóry król. To także symbol zbawienia – każdy może go doznać.

W niektórych domach, po uroczystym obiedzie, podawano specjalne słodkości, takie jak ciasta z migdałami. Dzieci za to chodziły z „gwiazdą” i śpiewały kolędy. Od XVIII wieku drzwi oznacza się literami KMB (Kacper, Melchior, Baltazar).

Od 1960 w Polsce to dzień wolny od pracy. Na krótki czas zostało zniesione (przez władze Polskiej Republiki Ludowej, razem z Wniebowzięciem Najświętszej Maryi Panny – święto obchodzone 15 sierpnia). W 1989 ponownie zostało świętem, a później – od 2011 ponownie dniem wolnym od pracy.