Setki wniosków do Programu Społecznik. Już wkrótce poznamy wyniki!

2022-04-21 6:00
Setki wniosków do Programu Społecznik
Autor: Michał Jarmoluk / CC0 / pixabay.com Setki wniosków do Programu Społecznik

5 tysięcy złotych - dokładnie tyle można otrzymać na realizację ciekawej inicjatywy w swoim otoczeniu. Taką możliwość daje Program Społecznik, którego kolejna edycja niedawno się rozpoczęła. Najlepsze jednak dopiero przed nami. Złożone wnioski przeszły już oceny formalne, już niebawem poznamy wyniki naboru, a następnie efekty prac społeczniczek i społeczników z Pomorza Zachodniego, czyli będziemy mogli wziąć udział w ciekawych inicjatywach i wydarzeniach, które powstały z myślą o mieszkańcach.

Program Społecznik powstał z inicjatywy Olgierda Geblewicza, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Jego głównym założeniem jest społecznej energii i aktywności obywatelskiej. To właśnie sami mieszkańcy wiedzą najlepiej, jakie są ich oczekiwania od najbliższego otoczenia. Dzięki ich pomysłom i działaniom można sprawić, że jakość życia ulegnie znacznemu polepszeniu - zarówno w małych, lokalnych społecznościach, jak i całej społeczności Pomorza Zachodniego.

- Wokół idei programu zbudowaliśmy aktywną, solidarną i otwartą społeczność. Przed nami kolejna edycja, która pozwoli Społeczniczkom i Społecznikom realizować kolejne ciekawe i potrzebne inicjatywy, odpowiadające na aktualne potrzeby mieszkańców Pomorza Zachodniego. Do tej pory były to często działania aktywizujące, ekologiczne czy odpowiadające na wyzwania związane z pandemią. W obliczu kryzysu humanitarnego organizacje pozarządowe i grupy nieformalne będą mogły realizować projekty integracyjne, pomagać obywatelkom i obywatelom Ukrainy stanąć na nogi. Jesteśmy w trakcie oceny wniosków, które wpłynęły w tegorocznym naborze – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Przyjmowanie wniosków w tegorocznej edycji Programu Społecznik rozpoczęło się 21 marca 2022 roku. Łącznie mieszkańcy nadesłali 813 projektów, z których 692 spełniło wszelkie wymogi formalne, niezbędne do zakwalifikowania się do kolejnego etapu.

Teraz złożone wnioski zostaną ocenione przez specjalnie powołaną komisję. Wyniki poznamy już 9 maja. Następnie rozpocznie się realizacja inicjatyw. Zapowiada się więc lato obfitujące w ciekawe wydarzenia adresowane do osób w każdym wieku i różnych zainteresowaniach.

Jakie pomysły można zrealizować dzięki Programowi Społecznik?

Możliwości są nieograniczone. Projekty zgłaszane do Programu Społecznik mogą dotyczyć najróżniejszych dziedzin życia i różnych grup wiekowych. Do Programu Społecznik można zgłosić się z każdym pomysłem, który może pozytywnie wpłynąć na nasze otoczenie i poprawić jakość naszego życia. Mogą to być działania związane z ekologią, zdrowym stylem życia, turystyką czy edukacją. Wachlarz działań jest w tym przypadku bardzo szeroki i obejmuje w szczególności:

  • nowe technologie i innowacje;
  • edukację, politykę klimatyczną;
  • inicjatywy oddolne – działania wolontarystyczne;
  • walkę z wykluczeniem społecznym;
  • rozwój osobisty, rozwój postaw przedsiębiorczych;
  • aktywność obywatelską.

Na projekty Społeczniczek i Społeczników samorząd województwa przeznaczy prawie 3 mln zł. To ogromna szansa na realizację kolejnych lokalnych inicjatyw, a także projektów wspierających młodzież i ekologię. Przewidziano również pomoc na działania na rzecz uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Pomysłodawcy mogą starać się o dofinansowanie działań pomocowych i integracyjnych na rzecz uchodźców. Decyzją Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, takie projekty przy ocenie wniosków otrzymują dodatkowe punkty.

Co już się udało zrobić?

W ostatnim czasie, w ramach Programu Społecznik, udało się zrealizować wiele ciekawych inicjatyw o zróżnicowanej tematyce i adresowanych do różnych odbiorców. Podczas festynu "Witajcie w naszej bajce", który odbył się w Parku Nadratowskiego w Szczecinie, w rodzinnej atmosferze i bajkowych klimatach można było w przystępny sposób zapoznać się z szeroko pojętą ekologią. W ramach projektu "Girls Power" w Koszalinie odbyły się warsztaty adresowane do nastolatek, które mogły się dowiedzieć jak pewnym krokiem wejść w dorosłe życie i jak radzić sobie w trudnych czasach pandemii. "Movember - Bieg z wąsem" miał na celu nie tylko promować aktywny tryb życia, ale także uświadomić mężczyznom jak ważne jest ich zdrowie i jaką rolę odgrywa profilaktyka męskich chorób nowotworowych. Natomiast Festiwal Średniowiecznych Machin Oblężniczych w Chwarszczanach był nie tylko wyjątkową podróżą w czasie, ale także pokazał wszystkim uczestnikom jak ważne w życiu są pasje i dlaczego warto je pielęgnować.

To zaledwie niewielki ułamek tego, co już się udało i co można zdziałać w ramach Programu Społecznik. Już niebawem przekonamy się, jakie pomysły zrodziły się w głowach mieszkańców Pomorza Zachodniego w tej edycji Programu Społecznik

Masz pytania?

Wszelkie informacje o realizacji Programu Społecznik 2022-2024 znajdują się na:

  • na stronie internetowej Operatora - Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A www.karrsa.eu,
  • w zakładce SPOŁECZNIK na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, tj.: www.wzp.pl,
  • na profilu Programu Społecznik na Facebooku,
  • w specjalnym serwisie na eska.pl.
Program Społecznik
Autor: mat. prasowe Program Społecznik
Pomorze Zachodnie
Autor: mat. prasowe

Artykuł sponsorowany

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE