Szczecin to perła Pomorza Zachodniego!

i

Autor: Krzysztof Kramer

quiz

Quiz. Znasz słowa gwary szczecińskiej? Sprawdź się w tym quizie!

2024-04-13 15:08

Gwara szczecińska to dziwny twór. Nie istnieje oficjalnie jak inne gwary w Polsce, ale w oczach szczecinian jest jak najbardziej prawdziwa. To w tym miejscu w Polsce używa się konkretnych słów. Niektóre mogą być znane innym Polakom! Dlatego sprawdź się w naszym teście i zobacz, czy znasz słowa z gwary szczecińskiej!

Gwara szczecińska. Co o niej wiemy?

Oficjalnie gwara szczecińska nie istnieje. Stwierdził to nawet prof. Bralczyk.

- Gwary szczecińskiej nie słyszę. W odmianie szczecińskiej, jeśli taka istnieje, trudno byłoby mi wyróżnić szczególne zachowania intonacyjne czy też akcent - wyjaśniał w Radiu Szczecin Jerzy Bralczyk.

Jednak szczecinianie i tak mają swoje charakterystyczne zwroty. Skąd się one mogły wziąć? W 1947 roku doszło do Akcji "Wisła". Wielu Polaków z Kresów Wschodnich przeniosło się właśnie na tzw. Ziemie Odzyskane i m.in. Pomorze Zachodnie. Poprzez napływ ludności z różnych części kraju, na co dzień mieszały się różne entolekty i języki. Inaczej mówił Polak z Ukrainy, a inaczej z Białorusi. W połączeniu powstała nietypowa dla Szczecina, ale nieuznawana gwara szczecińska.

Niektórzy badacze uważają, że może mieć ona też podstawę w tzw. gwarze zachodniopomorskiej. Istniała ona do XVII wieku na Pomorzu Zachodnim i części Pomorza Gdańskiego. Wraz z kaszubskim, tworzył się osobny język pomorski. Dlatego można stwierdzić, że niektóre słowa w gwarze szczecińskiej mogą pochodzić z języka pomorskiego.

A co wiesz o gwarze szczecińskiej? Zobacz, czy jesteś kozak i znasz wszystkie słowa!

Quiz. Rozumiesz gwarę szczecińską? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 14
Cynki to