art1-eska

i

Autor: pexels

ESKA - RAZEM PRZECIW DEPRESJI

Ogólnopolski dzień walki z depresją

2024-02-22 12:29 Materiał sponsorowany

23 lutego, po raz kolejny, pochylamy się nad zagadnieniem depresji – w ramach obchodów ogólnopolskiego dnia walki z depresją.

Po raz pierwszy problem zaburzeń depresyjnych w takim formacie został nagłośniony w 2001 r. przez ówczesnego Ministra Zdrowia – Mariusza Łapińskiego. Od tego czasu co roku organizowane są akcje mające na celu propagowanie wiedzy i zwiększenie świadomości Polaków na temat depresji, a także skłonienie ich do podejmowania badań i leczenia w tym zakresie. Wspomniane akcje mają w zamyśle ukazanie złożoności problemu, a depresja jest omawiana w znacznie szerszym kontekście. Stąd w poprzednich latach mieliśmy m.in. możliwość prześledzić związek pomiędzy depresją a wiekiem podeszłym (2008 r. i 2017 r.), poznać fakty dotyczące depresji występującej w zespołach bólowych (2009 r.), chorobach serca (2016 r.) czy innych schorzeniach somatycznych (2006 r.). O wpływie zaburzeń depresyjnych na sen dyskutowaliśmy w 2010 r., natomiast o prodepresyjnym działaniu alkoholu – w 2014 r. Wielowymiarowość depresji w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej analizowaliśmy dwukrotnie (2005 r. i 2012 r.), przyglądaliśmy się związkom depresji z żywieniem (2019 r.), seksem (2011 r.) i miłością (2013 r.). Nie zabrakło również omówienia specyficznych symptomów depresji u kobiet (2015 r.).

Z uwagi na fakt, iż farmakoterapia zaburzeń depresyjnych nadal pozostaje wyzwaniem dla lekarzy, psychologów i psychoterapeutów – temat ten rozpatrywany był aż trzykrotnie (2013 r., 2018 r. i 2021 r.).

W ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją różne stowarzyszenia, organizacje i fundacje biorą udział w wydarzeniach i działaniach promujących dobrostan psychiczny. Forum Przeciw Depresji – Kampania Społeczna opracowało i zamieściło na swojej stronie interaktywną mapę punktów pomocy (www.forumprzeciwdepresji.pl). Na tej samej stronie można obejrzeć wykłady ekspertów dotyczące zaburzeń depresyjnych wśród adolescentów.

Ministerstwo Zdrowia w latach 2016-2020 realizowało Program Zapobiegania Depresji w Polsce, w ramach którego powstała np. strona www.wyleczdepresje.pl, na której można zapoznać się z informacjami dotyczącymi depresji młodzieńczej, poporodowej oraz depresji wieku podeszłego.

Fundacja „Twarze Depresji” (www.twarzedepresji.pl) świadczy bezpłatne, zdalne konsultacje psychiatryczne i psychologiczne dla dzieci, młodzieży i ich rodziców; niesie pomoc również stacjonarnie w szkołach. W razie potrzeby prowadzi konsultacje online z psychologami i psychoterapeutami dla kobiet w ciąży, matek po porodzie oraz dla osób dorosłych doznających kryzysu psychicznego.

Warto wspomnieć także o bardzo urozmaiconych akcjach podejmowanych przez szkoły, w ramach których odbywają się spotkania psychoedukacyjne, wyświetlane są filmy poruszające tematykę depresji; a nawet przeprowadzane konkursy plastyczne na najlepszą pracę dotyczącą walki z depresją.

Wszystkie te działania są jednakowo cenne i obrazują fakt, iż w naszym społeczeństwie wiedza dotycząca depresji i jej leczenia stopniowo rośnie, a dobrostan psychiczny pozostaje dla nas dużą wartością.

Autorką artykułu jest dr n. med. Karolina Korwin - Piotrowska – specjalista psychiatra