Lista zabytków na Cmentarzu Centralnym. Warto je odwiedzić!

2022-10-27 10:09

Cmentarz Centralny w Szczecinie to już ponad 120-letnia historia naszego miasta. Nic dziwnego, że znajduje się na nim wiele zabytków, które pamiętają jeszcze niemieckie czasy Szczecina. Z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych warto jest poświęcić chwilę na zwiedzenie tej wiekopomnej nekropolii.

Cmentarz Centralny w Szczecinie - historia  

Cmentarz Centralny powstał jeszcze za niemieckich czasów Szczecina w 1900 roku. Zaprojektował go Wilhelm Meyer-Schwartau, inspirując się cmentarzem Ohlsdorf, znajdującym się w Hamburgu. Już do 1940 roku pochowanych zostało na nim niespełna 120 000 osób. Piękna brama wejściowa oraz kaplica znajdująca się w sercu cmentarza zostały zdewastowane podczas II Wojny Światowej. Cmentarz Centralny odżył już w Polsce Ludowej, kiedy powiększył się m.in. o kwaterę wojenną oraz Pomnik Bohaterstwa Broni, odbudowane zostały również najważniejsze punkty nekropolii. Aktualnie pochowanych jest na nim 300 000 osób, a jego powierzchnia wynosi 172,33 ha.

Lista zabytków na Cmentarzu Centralnym - co warto zobaczyć? 

Cmentarz Centralny jest chętnie odwiedzany nie tylko podczas Uroczystości Wszystkich Świętych. Na codzień funkcjonuje jako urokliwy park, w którym aż chce się zgubić. Przygotowaliśmy dla Was listę obiektów, które musicie zobaczyć odwiedzając Cmentarz Centralny w Szczecinie: 

  • Brama Główna - główna brama cmentarza, o szerokości 70 metrów, została ukończona w 1903 roku. Jej rozległe skrzydła pełniły nie tylko rolę estetyczną, ale były także przestrzenią handlową. Oryginalna brama spłonęła podczas nalotów alianckich, ale na szczęście została odbudowana już w 1959 roku. 
  • Kaplica - Zajmująca centralne miejsce na mapie cmentarza kaplica, to miejsce odprawiania wielu mszy oraz pogrzebów. Widać ją znad urokliwego stawu, dzięki czemu jest bohaterką wielu fotografii. Podobnie jak brama główna, powstała na samym początku funkcjonowania cmentarza, a podczas działań wojennych została zniszczona. Jej odbudowa została ukończona dopiero w 1981 roku. 
  • Kwatera wojenna - był to pierwszy projekt rozpoczęty na terenie cmentarza po zakończeniu II Wojny Światowej. Kwatera powstawała w latach 1946-1954, kiedy trwały prace nad ekshumacją poległych żołnierzy na szczecińskich ziemiach. Obecnie kwatera liczy 3379 grobów. 
  • Pomnik Braterstwa Broni - na cmentarzu znajduje się wiele pomników, aczkolwiek żaden nie robi takiego wrażenia jak Pomnik Braterstwa Broni. Kilkunastometrowy memoriał nawiązuje do skrzydeł polskiej husarii. Został wzniesiony w 1967 roku, zaraz obok kwatery wojennej. 
  • Szlaki historyczne oraz botaniczne - jeśli macie więcej czasu, zachęcamy Was do przejścia się szlakami historycznymi oraz botanicznymi. Zobaczycie na nich zabytkowe groby, pomniki oraz różne gatunki drzew i roślin. To świetna opcja dla wszystkich spacerowiczów. 

Pełną mapę Cmentarza Centralnego znajdziecie pod tym adresem.