kichanie

i

Autor: Pixabay

choroby

L4 na alergię. Komu przysługuje zwolnienie lekarskie?

2023-09-15 15:15

Sezon wiosenno-letni dla alergików jest naprawdę męczący. Większość z nich ma problem ze skupieniem się w pracy, co chwile kichają lub ledwo widzą na oczy. Do tego dochodzą męczące migreny. Czy z powodu alergii można wziąć zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie z powodu alergii. Komu przysługuje?

Warto zaznaczyć, że wszystko tak naprawdę zależy od danego lekarza. W teorii silna alergia jest traktowana jak choroba typu grypa. Lekarz w tym przypadku powinien traktować pacjenta jak chorego pracownika. Wiele osób podczas leczenia zażywa leki na alergię, które potrafią sprawić tzw. ogłupienie. Trudno jest pracować z objawami typowymi dla różnych chorób bakteryjnych i wirusowych. Lekarza rodzinni po uzyskaniu kluczowych informacji bez problemu wystawiają zwolnienie lekarskie z powodu alergii.

Warto zaznaczyć jeszcze jedną rzecz. L4 na alergię nie jest lewym zwolnieniem lekarskim. Tzw. chorobowe przysługuje każdej chorej osobie i nie powinniśmy mieć wyrzutów sumienia, gdy niedomagamy z powodu alergii. Lepiej 4 dni odpocząć niż 4 dni być mniej wydajnym pracownikiem.

Alergia pokarmowa u dzieci - metody leczenia

Zwolnienie lekarskie – kiedy przysługuje?

Według obowiązujących w Polsce przepisów zwolnienie lekarskie przysługuje w następujących przypadkach:

  • czasowa niezdolność do pracy z powodu choroby,
  • pobyt w szpitalu,
  • konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny.

Zwolnienie lekarskie to też podstawa do wypłacenia świadczenia chorobowego lub zasiłku.

Od kilku lat zwolnienia lekarskie są wystawiane elektronicznie, jednak na prośbę pacjenta, lekarz może wystawić papierowe L4.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE