ziemniak

i

Autor: Pexels

biznes

Kryzys ziemniaczany dotarł do Polski. Wiele krajów świata zmaga się z niedoborem ziemniaków!

2023-06-27 9:17

Polska ziemniakami stoi. Frytki, kopytka, kluski śląskie, zapiekanki ziemniaczane. Obecnie jednak w sklepach spotkamy raczej ziemniaki w krajów południowej Europy. Jak się jednak okazało, przez wiele czynników może niedługo czekać nas kryzys ziemniaczany.

Brak ziemniaków na świecie. Czy wzrosną ceny w Polsce?

Ogólnoświatowe media trąbiły już o tym od stycznia 2023 roku, jednak problem obecnie wzrósł do skali światowej. Naukowcy straszyli, że ziemniaków może zabraknąć nie tylko w Azji, ale także w Europie.

Ogromny problem rozpoczął się w Australii. Portal The Conversation zaznaczył, że to wina nie tylko rosnącej liczby restauracji typu fast foodów (potrzeba dużej ilości warzyw do obróbki), ale także fatalnej pogody u głównych dostawców ziemniaków na australijski rynek. Australia nie jest w stanie sama zaspokoić swojego ziemniaczanego rynku, a Nowa Zelandia nie była w stanie dostarczyć wymaganej ilości towaru. Wyszedł kolejny problem w Azji – wiele mrożonek nie zostało dostarczonych przez braki w pracownikach w różnych firmach. Z tego powodu np. media w Republice Południowej Afryki pisały o wzrostach cen za mrożonki z ziemniaków.

Jak się okazało, Stany Zjednoczone i Kanada to równie istotni producenci ziemniaków. Jak zaznacza portal Tok FM, w ubiegłym roku powodzie zniszczyły wiele upraw, a obecne plony będą dopiero jesienią tego roku.

Bataty, pataty, słodkie ziemniaki: co to jest? Właściwości batatów i zastosowanie kulinarne

Problem z ziemniakami w Europie. Wszystkiemu winna jest pogoda i człowiek!

Czy kryzys ziemniaczany dotrze do Polski? Obecnie Europa produkuje tyle ziemniaków, ile potrzebują poszczególne w kraje. W Polsce możemy kupić warzywa z Portugalii, Cypru Hiszpanii oraz Grecji. Ceny za młode ziemniaki zaczynają się od 5 zł za kilogram, a kończą nawet na 8 zł za kilogram. Starsze można upolować za 2 zł za kilogram. Jak zaznaczają sprzedawcy, ceny młodych ziemniaków mogą poszybować w górę.

- Nie ma pewności, czy ziemniaki podrożeją. Dostałem informacje mojego warzywnego dostawcy, że obecnie jest problem z dostawami z południa Europy. O ile teraz jeszcze ziemniaków jest naprawdę sporo, nie ma pojęcia, czy tak samo będzie za tydzień – zaznacza pan Roman, który prowadzi warzywniak w Szczecinie.

Jak wskazuje portal Tok FM oraz lokalny sprzedawca, wszystkiemu winna okazuje się pogoda. Hiszpania ostatnio ma bardzo suchy okres, a w innych częściach Europy pojawiają się gwałtowne ulewy, np. powódź we Włoszech. To nie są idealne warunki dla ziemniaków.

- Czekam na dostawę ziemniaków z Cypru. Zawsze o tej porze roku miałem z Hiszpanii, ale jest ich bardzo mało - opowiada pan Roman.

Ogromny problem widać także w Wielkiej Brytanii. The Guardian zaznaczył, że Brytyjczycy ziemniaki głównie importują. Przez problemy na południu Europy oraz mus znalezienia innych krajów do dostarczenia produktu, muszą podnieść ceny np. dań w restauracjach.

Jedno jest pewne, obecnie w wielu krajach panuje kryzys ziemniaczany głównie przez zmiany klimatu oraz brak pracowników. Nie ma pewności, czy nie dotknie on także Polski. Kwestia tego, czy wzrosną tylko ceny, a może będzie mniej towaru na rynku.

Kryzys ziemniaczany dotarł do Polski. Wzrastają ceny ziemniaków

W większości sklepów obecnie ceny ziemniaków oscylują dalej od 4 do nawet 6 zł za kilogram. Warto zauważyć, że są to młode ziemniaki, które na początku mogą być o wiele droższe. Jednak te "ubiegłoroczne" notują wysokie ceny.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE