Kolejna szansa na wsparcie dla lokalnych inicjatyw na Pomorzu Zachodnim. Ruszyły nowe nabory w Programie Społecznik

2022-10-06 11:58
Warsztaty malarskie
Autor: mat. prasowe Warsztaty malarskie

Program Społecznik wkracza w kolejny etap. W poniedziałek, 3 października rozpoczęły się kolejne nabory wniosków o dofinansowanie lokalnych inicjatyw. Do rozdysponowania jest ponad 400 mikrodotacji, dzięki którym można otrzymać wsparcie na działania o charakterze proekologicznym oraz dotyczące działań pomocowych i integracyjnych na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Program Społecznik, który powstał z inicjatywy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, to ceniony i popularny na Pomorzu Zachodnim program wsparcia dla organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, które chcą działać razem na rzecz swojej małej ojczyzny. Dzięki przyznawanym od 2017 roku dotacjom udało się w województwie zachodniopomorskim zrealizować ponad 3 tysiące inicjatyw. Teraz na wsparcie z Programu Społecznik może liczyć minimum 410 inicjatyw, czyli minimum 82 w każdym z pięciu subregionów.

Kto może się zgłosić?

Z jakim pomysłem można zgłosić się do Programu Społecznik? Dosłownie z każdym, który może pozytywnie wpłynąć na nasze otoczenie i poprawić jakość naszego życia. Mogą to być działania związane z ekologią, zdrowym stylem życia, turystyką czy edukacją. Wachlarz działań jest w tym przypadku bardzo szeroki i obejmuje w szczególności:

  • nowe technologie i innowacje;
  • edukację, politykę klimatyczną;
  • inicjatywy oddolne – działania wolontarystyczne;
  • walkę z wykluczeniem społecznym;
  • rozwój osobisty, rozwój postaw przedsiębiorczych;
  • aktywność obywatelską.

O wsparcie z Programu Społecznik mogą starać się organizacje pozarządowe - fundacje, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, a także grupy nieformalne. Wnioski można składać za pośrednictwem generatora Witkac. Maksymalna kwota dofinansowania to 5 tysięcy złotych. Wymagany jest wkład własny w wysokości 10 procent wartości dotacji.

Dodatkowe punkty

W naborze dodatkowo promowane będą wnioski, które mają charakter proekologiczny, dotyczą działań pomocowych i integracyjnych na rzecz uchodźców i otrzymają rekomendację przedstawiciela Młodzieżowego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Na dodatkowe punkty mogą również organizacje, które po raz pierwszy starają się o wsparcie w Programie Społecznik.

Termin na złożenie wniosków w bieżącym naborze mija 24 października o godz. 23:59.

Co już się udało zrobić?

W ostatnim czasie, w ramach Programu Społecznik, udało się zrealizować wiele ciekawych inicjatyw. Podczas festynu "Witajcie w naszej bajce", który odbył się w Parku Nadratowskiego w Szczecinie, w rodzinnej atmosferze i bajkowych klimatach można było w przystępny sposób zapoznać się z szeroko pojętą ekologią. W ramach projektu "Girls Power" w Koszalinie odbyły się warsztaty adresowane do nastolatek, które mogły się dowiedzieć jak pewnym krokiem wejść w dorosłe życie i jak radzić sobie w trudnych czasach pandemii. "Movember - Bieg z wąsem" miał na celu nie tylko promować aktywny tryb życia, ale także uświadomić mężczyznom jak ważne jest ich zdrowie i jaką rolę odgrywa profilaktyka męskich chorób nowotworowych. "Rajski dzień na Rayskiego" pokazał wyjątkowy potencjał szczecińskiego Śródmieścia. Natomiast Zlot Pojazdów Militarnych "Ogniem i mieczem" w Lipianach był niecodzienną gratką dla miłośników militariów.

To zaledwie niewielki ułamek tego, co już się udało i co można zdziałać w ramach Programu Społecznik. Jak widać na powyższych przykładach, projekty mogą dotyczyć najróżniejszych dziedzin życia i różnych grup wiekowych. Możliwości są więc nieograniczone.

Masz pytania?

Wszelkie informacje o realizacji Programu Społecznik 2022-2024 znajdują się na:

Nowy nabór wniosków w Programie Społecznik
Autor: mat. prasowe Nowy nabór wniosków w Programie Społecznik
Pomorze Zachodnie
Autor: mat. prasowe

Artykuł sponsorowany

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE