Psycha wysiada_SG

i

Autor: red

PODCAST

Kiedy mechanizmy przejmują nad nami kontrolę

2023-05-25 12:41

Nie myślimy logicznie, zachowujemy się jak maszyny, tracimy kontrolę nad naszym życiem. Mechanizmy są obecne niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Czasami są one niegroźne, ale czasami sieją spustoszenie w naszej psychice i naszym życiu. Mechanizmy uzależnienia to potężne narzędzia naszego mózgu, który chce otrzymać kolejną dawkę substancji.

Co tydzień Agnieszka Zalewska - Prezes Polskiej Fundacji Przeciwdziałania Uzależnieniom oraz terapeuta uzależnień, razem z Pawłem Czyżewskim - dziennikarzem Radia Eska Szczecin, który w 2019 rozpoczął terapię odwykową, przyjrzą się bliżej problemom, z którymi borykają się Polacy. Będą rozmawiać o wszystkim, co tylko związane jest z ludzką psychiką. Od uzależnień, przez nerwice, depresje, samobójstwa, do różnych sposobów radzenia sobie z problemami. Będzie np. o jodze, technikach relaksacyjnych, uspokajającym oddechu, ale też o profesjonalnej terapii. Do naszego studia regularnie będą przychodzić goście, eksperci, którzy przybliżą dany temat.

Nie będzie za to tematów tabu i spraw, których, które będziemy bali się poruszyć. 

Polecany artykuł:

Psycha Wysiada [PODCAST]

CO W KOLEJNYM ODCINKU? 

Dziś pochylamy się nad tematem mechanizmów, a zwłaszcza mechanizmów uzależnienia. To one powodują, że nasza psychika, niczym mały diabełek, podpowiada nam, żebyśmy sięgnęli po kolejny kieliszek alkoholu lub przyjęli następną dawkę narkotyku. To one sprawiają, że zamiast czuć wstyd za nasze zachowania będąc pod wpływem, kreujemy się na "duszę towarzystwa". To przez nie zagłębiamy się w uzależnieniu i nawet utrzymując abstynencję, wciąż musimy być ostrożni i pamiętać, że uzależnienie to choroba, której nie da się wyleczyć i będzie z nami do końca życia. To właśnie mechanizmy są iskrą, która doprowadza do wybuchu, którym jest powrót do nałogu. I właśnie o tym rozmawiamy w kolejnym odcinku Psycha Wysiada.

GDZIE NAS SŁUCHAĆ? 

Naszych rozkmin na temat tego, co dzieje się w zakamarkach ludzkiego umysłu będzie można posłuchać w każdy czwartek w Magazynie Lokalnym Radia Eska Szczecin, który startuje o 22. W piątek rozmowy będą udostępnione na stronie Eska.pl, w aplikacji Radia Eska oraz w największych platformach podcastowych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE