ART1-ESKA-KOLOBRZEG

i

Autor: Gmina Kołobrzeg

ESKA - RAZEM PRZECIW DEPRESJI

Jest o co walczyć

2023-11-29 10:48 Materiał sponsorowany

Depresja, nazywana czasem chorobą duszy, przestaje na szczęście być tematem tabu. Stała się chorobą cywilizacyjną, która może dotknąć każdego. Przybywający do Kołobrzegu turyści często uważają, że my kołobrzeżanie nie mamy trosk czy smutków. Bo, czy mając parę minut do pięknej plaży, będąc na nieustających wakacjach, można się smucić? Niestety z depresją borykają się dorośli i młodzież, a nawet dzieci. Nie ma znaczenia płeć, status społeczny, wiek, wykształcenie, wygląd, miejsce zamieszkania.

Jako prezydent miasta mam na uwadze wiele potrzeb naszych mieszkańców, ale zdrowie psychiczne i dobrostan mają szczególne znaczenie. Bo bez zdrowej duszy nie ma zdrowego ciała, a codzienne funkcjonowanie staje się trudne, czasem nawet niemożliwe. Depresja pozbawia nas chęci do życia, pracy, uniemożliwia odczuwanie radości, gasi nasz entuzjazm i sprawia, że życie traci sens. To czarny pies, jak niektórzy nazywają depresję, który sam nie odejdzie. Dlatego tak ważna jest trafna diagnoza, edukacja i możliwość leczenia. Jednak istotne jest również zwracanie uwagi na drugiego człowieka. To, że coś jest nie w porządku, zwykle zaczyna się od rozmowy i dostrzeżenia problemu, bez wstydu i bagatelizowania. Wszystkie szkoły mają zatrudnionych psychologów i pedagogów, którzy służą pomocą uczennicom i uczniom, oferując wsparcie tym, którzy go potrzebują.

Dorośli mieszkańcy również nie zostają sami sobie. W Kołobrzegu istnieją instytucje, fundacje i organizacje pozarządowe, które zapewniają wsparcie i leczenie. Współpraca z nimi oraz wymiana doświadczeń i pomysłów na walkę z depresją sprawiają, że osoby dotknięte tą chorobą mogą liczyć na rzetelną, długofalową terapię.

Kołobrzeg włączył się również w kampanię "Razem przeciw depresji", kontynuując pomoc dzieciom i młodzieży. Depresja nie wybiera czasu ani miejsca, dlatego przez cały rok ci, którzy borykają się z nią, są objęci troską i wsparciem. Rozumiem, jak istotne jest szybkie działanie i interwencja psychologiczna w życiu najmłodszych mieszkańców. Jestem przekonana, że wspólnie przegonimy tego "czarnego psa" i uczynimy nasze miasto miejscem, gdzie każdy może znaleźć wsparcie i zrozumienie.

Anna Mieczkowska - prezydent Kołobrzegu