Bezdomny

i

Autor: pixabay.com

Statystyki

Ile bezdomnych żyje w Szczecinie? Poznaliśmy najnowsze badania

2024-04-19 14:04

Z badania przeprowadzonego pod koniec lutego wynika, że w Szczecinie było 841 osób w kryzysie bezdomności. 27 proc. to kobiety, a pięć lat temu stanowiły 21 proc. grupy osób bez dachu nad głową - poinformowały w środę służby miejskie.

Nowe dane o bezdomności w Szczecinie

- Podczas badania na terenie Szczecina policzono 841 osób, z czego 73 procent stanowili mężczyźni – poinformował Maciej Homis, rzecznik miasta ds. pomocy społecznej.

Bezdomnych mężczyzn było 618, a kobiet 223 (27 proc. łącznej liczby). W porównaniu do poprzedniego badania, przeprowadzonego w 2019 r., bezdomnych kobiet w Szczecinie przybywa. Pięć lat temu były 174 (21 proc.). Mężczyzn doliczono się wtedy 679.

- Jako najczęstsze przyczyny bezdomności wskazywano eksmisję lub wymeldowanie z mieszkania, zadłużenie, bezrobocie, uzależnienia, konflikt rodzinny czy rozpad związku. W ankietach wskazywano także czas pozostawania w kryzysie bezdomności. Najwięcej osób wskazywało okres 5-10 oraz 10-20 lat. Ponad 75 procent wszystkich ankietowanych to osoby samotne – wyjaśnił Homis

Z kwestionariuszy wynika, że najliczniejszą grupę osób w kryzysie bezdomności stanowili mężczyźni w wieku powyżej 60 roku życia (269 osób) oraz w przedziale wiekowym 41-60 (236 osób).

- Potwierdza to trend, który obserwujemy od dłuższego czasu. Osoby w kryzysie bezdomności to coraz częściej osoby starsze, wymagające wsparcia nie tylko w formie zapewnienia schronienia czy posiłku, ale także bardziej specjalistycznej choćby w formie usług opiekuńczych – podkreślił Homis.

Jak liczono bezdomnych?

W liczenie bezdomnych w Szczecinie zaangażowanych było kilkadziesiąt osób – pracownicy MOPR, funkcjonariusze policji, straży miejskiej, Straży Ochrony Kolei, ratownicy medyczni, wolontariusze ze schronisk i noclegowni. Ankiety przeprowadzono też w szpitalach, zakładach karnych, izbie wytrzeźwień, na dworcu kolejowym. Sprawdzano miejsca, gdzie zwykle przebywają bezdomni – ogrody działkowe, opuszczone budynki, węzły ciepłownicze itp. W schroniskach i ogrzewalniach zliczono 331 osób, na działkach 312 osób.

Ogólnopolskie Badanie Liczby Osób Bezdomnych odbyło się na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przed pandemią organizowano je co dwa lata. W 2015 roku na terenie Szczecina zliczono 1176 bezdomnych. W 2017 r. – 965. W 2019 r. – 853

Zobacz także: Coraz więcej bezdomnych w Szczecinie. Straż Miejska zwiększa kontrole [ZDJĘCIA]