Solaris

i

Autor: UM Szczecin

Elektryczne Solarisy trafią do Szczecina. Eko umowa władz miasta

2023-01-26 12:57

23 stycznia bieżącego roku ogłoszona została nowa umowa pomiędzy miastem Szczecin a Solaris Bus&Coach Sp. z o.o. Wedle dokumenty do Szczecina trafić mają dwa zeroemisyjne autobusy przegubowe. To kolejna akcja mająca promować ekologiczny transport w regionie.

Umowa Szczecin - Solaris 

Dzięki umowie pomiędzy władzami Szczecina a Solaris Bus&Coach Sp. z o.o., do naszego miasta trafią dwa nowe, elektryczne pojazdy:

- Pojazdy zostaną wyposażone w silnik elektryczny i system odzyskiwania energii podczas hamowania oraz jazdy z góry. Zakupione pojazdy muszą zapewniać możliwość ładowania plug-in oraz przez pantograf. Pojazdy będą objęte znacznie dłuższą gwarancją, wynoszącą nie 48 a 72 miesiące, co przełoży się na oszczędności eksploatacyjne - podaje strona miasta Szczecin 

Całkowity koszt zakupu autobusów wyniósł 9 102 000 zł brutto, z czego 5 715 447,20 zł to dotacja Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego „Zielony transport publiczny”. 

Dlaczego tylko dwa autobusy? 

Jak informuje biuro prasowe miasta Szczecin, początkowo planowany był zakup nie dwóch, a ośmiu autobusów. Dlaczego ostatecznie zakupione zostały jedynie dwa pojazdy? 

Niestety Rząd poprzez zależny od siebie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zmienił zasady dot. współfinansowania takich zakupów, co stało się już po zakończeniu naboru i ocenie wniosków, przez co Szczecin musiał zmierzyć się z niekorzystnymi efektami powyższych działań. Według nowych kryteriów Szczecin był miastem zbyt bogatym, ze zbyt czystym powietrzem i za dużym, aby liczyć na wyższe dofinansowanie - czytamy na stronie miasta Szczecin

Obecnie planowane są dalsze zakupy elektrycznej floty autobusów. Największa szansa na dużą dotację w tym zakresie, ma pochodzić już z Krajowego Programu Odbudowy. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE