ART1-ESKA-CHOSZCZNO

i

Autor: Peexels

ESKA - RAZEM PRZECIW DEPRESJI

„Depresja- cichy niszczyciel”

2023-11-27 13:10 Materiał sponsorowany

Depresja stała się chorobą cywilizacyjną współczesnego świata. Wkrada się do ludzkich dusz i sieje spustoszenie, niszcząc radość od środka. Większość z nas spotyka się z nią na co dzień- w domu, pracy, szkole nie zawsze ją dostrzegając. Zjawia się po cichu, bez pytania.

Depresja może dotknąć każdego, niejednokrotnie dzieci umieszczone w pieczy zastępczej. Doświadczenia z domu rodzinnego odciskają na nich piętno. Silnymi czynnikami mogącymi mieć wpływ na pojawienie się depresji wśród nich są zaniedbania, znęcanie, przemoc domowa, czy wykorzystywanie seksualne. Dzieci umieszczane w pieczy zastępczej mają silne poczucie straty, zagrożenia, braku stabilizacji i wyobcowania.

Niejedna osoba dorosła pod naciskiem takich przeżyć nie byłaby w stanie funkcjonować bez przeszkód, a co dopiero dzieci, które liczą na opiekę i wsparcie najbliższych, a doświadczają z ich strony jedynie bólu, bólu fizycznego i psychicznego.

Niestety dodatkowo zdarza się, iż dzieci te już po umieszczeniu w pieczy są piętnowane w najbliższym środowisku, w sąsiedztwie, czy w szkole. Traktowane jako „te gorsze”, takie którym „czegoś” brak.

Osoby pracujące z rodzinami zastępczymi i dziećmi przebywającymi w pieczy często słyszą od podopiecznych historie łamiące serce.

Takie przeżycia są idealną pożywką dla łaknącej rozpaczy depresji. Wszechobecna, obezwładniająca niemoc nie mija, a jedynie się pogłębia. Dzieciom coraz trudniej funkcjonować , a każdy dzień staje się walką o przetrwanie. W dniach słabości dochodzi do samookaleczeń, czy prób samobójczych. Używki w pewnym momencie zdają się dzieciom być dobrym pomysłem, ucieczką od problemów, a jedynie dają fałszywy obraz „radości”.

Dzieci często nie mówią o swoich problemach, zwykle nie rozumieją co się z nimi dzieje, a dorośli nie zawsze potrafią dostrzec sygnały sugerujące depresję. Osoba w depresji zakłada tak zwaną maskę, udaje kogoś kim nie jest, aby przetrwać dzień. Niejednokrotnie usypia czujność osób z najbliższego otoczenia.

Nie bądź zatem obojętny i reaguj, póki jest to możliwe!

Najczęstszymi objawami depresji są:

- brak energii,

- utrata zainteresowań,

- problemy z pamięcią i koncentracją,

- trudności w podejmowaniu decyzji,

- niskie poczucie własnej wartości (krzywy obraz siebie),

- poczucie bezsensu życia i braku perspektyw,

- brak lub utrata umiejętności przeżywania przyjemności,

- społeczne wycofanie,

- nasilenie się lęków,

- dzieci mogą być pobudzone psychoruchowo (wiercenie, trudności w skupieniu na konkretnej czynności, bezwiedne podejmowanie bezcelowych działań)

- u młodszych dzieci mogą występować dolegliwości somatyczne (bóle brzucha, głowy, wymioty, biegunki i inne)1.

Pomocy możesz szukać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Choszcznie i w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Choszcznie.

Źródło:

1 M. Zabel, „Depresja dzieci i młodzieży”, [w:] „Psychoterapia poznawczo-behawioralna dzieci i młodzieży” Red. A. Kołakowski, Sopot 2021, s. 259-263.