zdrowie

Chodzisz późno spać? Uważaj, nocne marki mogą szybciej zachorować na tę chorobę!

2023-09-26 13:32

Sen jest bardzo ważny w życiu człowieka. Wielu badaczy skupia się na temacie i sprawdza, czy wpływa on na inną rzeczy niż odpoczynek. Badacze z Brigham and Women's Hospital dokonali przełomowego odkrycia. Okazało się, że późna pora snu może wywołać poważne choroby!

Poranne ptaszki lepiej wypadają niż śpiochy? Badanie zaskakuje

Badacze z Brigham and Women's Hospital postanowili się przyjrzeć, jak długość snu wpływa na rozwój konkretnych chorób. Istnieją dwa chronotypy:

  • wczesny – oznacza, że wolimy wcześniej wstawać
  • późny – określa nieformalnie ludzi „nocnymi markami”.

Według naukowców jest on uwarunkowany głównie czynnikami genetycznymi i środowiskowymi. Jak się okazuje, wpływa on m.in. też na aktywność fizyczną. Co najważniejsze, dokonano analizy danych na ponad 60 tysiącach pielęgniarek. Okazuje się, że większość tzw. sów:

  • niezdrowo się odżywia,
  • rzadziej ćwiczy,
  • więcej ważną,
  • krócej śpią,
  • częściej sięgają po używki i wpadają w długotrwałe nałogi, jak alkoholizm..
Spanie w ciąży

Nocne marki są bardziej narażone na poważne choroby

Jak zaznaczają badacze, wynika z tego, że po uwzględnieniu tych czynników, u nocnych marków wzrasta ryzyko rozwoju cukrzycy typu II. Jest ono większe u sów niż u rannych ptaszków o około 19%.

Jednak jeden z badaczy zauważa, że to nie tylko o sen chodzi.

- Ryzyko związane z byciem sową wynika z niezgodności chronotypu tej osoby z jej otoczeniem i np. harmonogramem pracy. Wiele sów idzie spać późno, ale musi wstawać wcześnie, by iść do pracy. Z naszego badania wynika, że wśród osób z wieczornym chronotypem, które pracują na nocną lub drugą zmianę, nie zaobserwowano związku z podwyższonym ryzykiem cukrzycy - tłumaczy Tianyi Huang z Harvard Medical School dla Harvard Gazette.

Co ważne, w badaniu brały udział pielęgniarki konkretnej populacji. Badacze planują poszerzyć badanie i sprawdzić, czy np. zależy to od koloru skóry. Dodatkowo chcą sprawdzić, jak sen wpływa na zachorowalność na choroby kardiologiczne i ogólnie układu krążenia.

- Jeśli uda nam się ustalić związek przyczynowy między chronotypem a cukrzycą lub innymi chorobami, lekarze będą mogli lepiej dostosować strategie profilaktyczne dla swoich pacjentów – mówi Kianersi dla Harvard Gazette.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE