Kot

i

Autor: Amy Humphries/unsplash.com

Chodzą własnymi ścieżkami i zawsze spadają na cztery łapy

2023-02-17 12:27

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota. Zwierzaki potrafią pokazać pazurki, nie tylko w przenośni, a decydując się na ich adopcję powinniśmy podejść do tematu odpowiedzialnie.

Międzynarodowy Dzień Kota. Jak się przygotować na adopcję?

Zalet posiadania kotów jest wiele. Między innymi ich mruczenie redukuje poziom hormonów stresu. Jeżeli zdecydujemy się na posiadanie zwierzaka, warto podejść do tematu odpowiedzialnie.

- Pierwszą kwestią, którą musimy rozważyć to to czy wszyscy domownicy na to się zgadzają. Jeżeli wynajmujemy mieszkanie musimy mieć zgodę właściciela na to, aby w domu przebywało zwierzę. Powinniśmy sprawdzić czy żaden z domowników nie ma alergii. Rozważmy czy będziemy mieli z kim zostawić kota, jeżeli zaplanujemy wyjazd na wakacje. Przede wszystkim zastanówmy się też czy podołamy, bo posiadanie kota ma wiele zalet, ale to także obowiązek; wizyty u lekarza, szczepienia, kastracja czy ewentualny zakup leków jeżeli nasz pupil zachoruje - tłumaczy Anna Kolat-Stajuda, ze szczecińskiego Stowarzyszenia KociArka.

Ważne, aby "dobrać" kota do stylu życia jaki prowadzimy. Co to oznacza?

- Jeżeli mamy do czynienia na przykład ze starszą panią, która ma 80 lat i oczekuje spokojnego kota, który nie będzie jej robił nowych wzorków na firankach, czy przestawiał kryształów w kredensie no to nie damy jej małego kociaka, tylko dorosłego, statecznego kota, który będzie wylegiwał się na fotelu i będzie mruczał do telenoweli. Musimy pomyśleć ile czasu będziemy w stanie poświęcić na zajęcie się tym zwierzakiem, bo co innego jak po pracy będzie on nas witał i czekał na głaski, a co innego gdy prowadzimy aktywny tryb życia i często na przykład wyjeżdżamy, bo wtedy ta opieka spada na rodzinę czy sąsiadów- tłumaczy Pani Anna.

W Polsce Dzień Kota obchodzony jest od 2006 roku. Święto ma też zwrócić uwagę na problem bezdomności zwierząt. Jeżeli zastanawiacie się nad kwestią adopcji, możecie zgłosić się do Stowarzyszenia KociArka, które na co dzień pomaga wielu kociakom w Szczecinie i regionie. Ich profil znajdziecie TUTAJ.