Bomba lotnicza zneutralizowana! Tak wyglądał wybuch Tallboya z czasów II Wojny Światowej

i

Autor: ESKA / Materiały Prasowe UM Świnoujście Bomba lotnicza zneutralizowana! Tak wyglądał wybuch Tallboya z czasów II Wojny Światowej

Bomba lotnicza zneutralizowana! Tak wyglądał wybuch Tallboya z czasów II Wojny Światowej

2020-10-13 18:01

12 października, o godzinie 8 rano rozpoczęły się pierwsze prace związane z Tallboy'em - 5-tonowa bomba lotnicza znaleziona w zeszłym roku na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu. 'Nikt na świecie wcześniej tego nie zrobił​' - tak o neutralizacji ogromnego Tallboya z czasów II Wojny Światowej mówią służby, które od ponad roku przygotowywały się do dzisiejszej akcji! Jak wyglądał wybuch Tallboya? Sprawdźcie już teraz na ESKA.pl Szczecin!

W godzinach popołudniowych rozpoczął się pierwszy etap neutralizacji bomby lotniczej z czasów II Wojny Światowej. Proces został przyspieszony ze względu na sprawną pracę nurków-minerów oraz sprzyjające warunki atmosferyczne. Możemy mówić o sukcesie mimo detonacji, której nie planowaliśmy - mówi dowódca operacji, kapitan Piotr Nowak. Dodaje także:

To pierwsza na świecie neutralizacja bomby o takim wagomiarze, o takiej wielkości. Proces deflagracji przeszedł w detonację i był do wariant, na który byliśmy przygotowani. Nie było odłamkowania pocisku. Nie ucierpiały elementy przeszklone znajdujące się w pobliżu strefy wybuchu.

Wybuch Tallboya z czasów II Wojny Światowej - przebieg akcji, uszkodzenia

Niestety, ucierpiało dno kanału Piastowskiego. Nurkowie będą teraz badać lej i usuwać fragmenty bomby. Dobra informacja dla mieszkańców Świnoujścia - mogą już wrócić do domów. Miasto informuje także o ponownym otwarciu przeprawy promowej "Centrum". Jak wyglądał wybuch ogromnej bomby lotniczej? Film ze zdarzenia zobaczyć możecie TUTAJ.

Eksplozja 5-tonowej bomby z czasów II Wojny Światowej "Tallboy"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE