Blisko 600 inicjatyw i miliony na działania. Program Społecznik odsłania karty!

2022-05-18 9:09
Program Społecznik odkrywa karty
Autor: mat. organizatora Program Społecznik odkrywa karty

Pierwszy etap już za nami, nadchodzi czas na działanie. Prawie 600 inicjatyw ma szansę na realizację w ramach tegorocznej edycji Programu Społecznik, czyli cieszącego się ogromną popularnością programu wsparcia dla organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, które chcą działać razem na rzecz Pomorza Zachodniego i jego mieszkańców. Wśród zaplanowanych działań są m.in. przedsięwzięcia pomocowe i integracyjne na rzecz obywateli Ukrainy, ekologiczne czy wspierające młodzież.

Program Społecznik, który powstał z inicjatywy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, to ceniony i popularny na Pomorzu Zachodnim program wsparcia dla organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, które chcą działać razem na rzecz swojej małej ojczyzny. Dzięki przyznawanym od 2017 roku dotacjom udało się w województwie zachodniopomorskim zrealizować 3150 inicjatyw! Wiosną 2022 roku rozpoczęła się kolejna 3-letnia edycja programu na lata 2022-2024. Przed nami kolejne 590 pomysłów, które mogą zostać zrealizowane dzięki Programowi Społecznik. Każdy z pięciu wydzielonych w programie subregionów otrzymał szansę na realizację blisko 120 pomysłów.

– Zachodniopomorska społeczność chce działać razem, zmieniać nasze małe ojczyzny i inspirować do aktywności w każdym wieku – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - Tegoroczne projekty zapowiadają się wyjątkowo ciekawie, również w barwach niebiesko-żółtych.

Program Społecznik wspiera Ukrainę

Warto też podkreślić, że w bieżącym naborze projekty dotyczące działań pomocowych i integracyjnych na rzecz uchodźców z Ukrainy przy ocenie wniosków otrzymały dodatkowe punkty. Premiowane były też działania młodzieżowe i proekologiczne. Przyznane mikrodotacje wynosiły nawet 5 tysięcy złotych.

Wśród zakwalifikowanych do dofinansowania projektów na rzecz mieszkanek i mieszkańców Ukrainy zaplanowano m.in.: lekcje języka polskiego, warsztaty florystyczne dla dzieci, wystawę plakatów Szymona Szymankiewicza, koncerty, polsko-ukraińskie zmagania sportowe czy warsztaty kulinarne. Będzie też wspólne świętowanie Dnia Dziecka m.in. w gminie Trzcińsko-Zdrój i Barlinek.

Program Społecznik stawia na ekologię

Stało się już tradycją, że Społecznicy razem sprzątają najbliższą okolicę. Tak będzie również w tej edycji. Ekopatrole zobaczymy m.in. na wyspie Chrząszczewskiej, wzdłuż rzek Ina i Rega czy w okolicach Golczewa. Powstaną też domki i hotele dla owadów, balkonowe ogródki warzywno-ziołowe czy ekokwietniki, np. Stowarzyszenie „Altum”.

Ze wsparciem programu organizowane będą również rajdy rowerowe w całym województwie, zmagania sportowe dla dzieci, zawody biegowe, m.in. „Cztery mile Jarka”, czy turnieje gier planszowych. Będzie to też okazje, żeby zadbać o zdrowie m.in. podczas akcji Movember. Społeczniczki i Społecznicy będą też głośno mówić o problemie marnowania żywności oraz zachęcać do idei recyklingu. Ciekawie zapowiada się też projekt ekologiczny Postomińskiego Stowarzyszenia „Razem lepiej”.

Mieszkańcy Pomorza Zachodniego wezmą udział również w warsztatach przędzenia organizowanych przez Stowarzyszenie Polska Izba Dziedzictwa Kulturowego, festiwalu baniek mydlanych organizowanym przez Fundację Speak Up, czy dzięki Stowarzyszeniu Gryfińska Orkiestra Dęta dowiedzą się, co im w duszy gra.

Masz pytania?

Wszelkie informacje o realizacji Programu Społecznik 2019 - 2021 znajdują się:

Program Społecznik
Autor: mat. prasowe Program Społecznik
Pomorze Zachodnie
Autor: mat. prasowe

Artykuł sponsorowany

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE