Zator lodowy na tamie zalewu Pasternik. Czym to grozi? [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-01-23 14:28
Zator lodowy na tamie zalewu Pasternik w Starachowicach. Było groźnie
Autor: Krzysztof Komisarczyk Zator lodowy na tamie zalewu Pasternik w Starachowicach. Było groźnie

Do nietypowej interwencji doszło na rzece Kamienna w okolicy zalewu Pasternik w Starachowicach w minioną sobotę (22.01.22). Straż rybacka dostała sygnał, że na rzece poniżej tamy jest bardzo niski stan wody. Jak się okazało powodem był duży zator z lodu na tamie. Czym to grozi?

W godzinach porannych straż rybacka dostała sygnał od dyżurnego straży miejskiej w Starachowicach, że na rzece Kamiennej poniżej tamy jest bardzo niski stan wody.

Jak się okazało powodem tego był bardzo duży zator z lodu na tamie, na stawidłach mierzący około 50 – 60 cm, który uniemożliwił normalny spływ wody z zalewu Pasternik do rzeki Kamiennej - informuje Krzysztof Komisarczyk, komendant Społecznej Straży Rybackiej w Starachowicach.

Przy tak grubej pokrywie lodu, mogło to uszkodzić tamę. Groziło też zalaniem wszystkiego poniżej - mówi Komisarczyk.

Nasza interwencja polegała na tym, by przywrócić stan wody do normy, która w tym miejscu wynosi powyżej 55 cm. Istniało też ryzyko, że poziom tej rzeki podniesie się pod stan alarmowy - dodał Krzysztof Komisarczyk.

Akcja trwała kilka godzin, a uczestniczyło w niej kilkanaście osób.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

QUIZ. Znasz te przysłowia o zimie? My podajemy początek, a Ty musisz dopasować zakończenie

Pytanie 1 z 15
Zima bez śniegu – ...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE