To może być hit domowej kuchni! Powstanie książka promująca świętokrzyskie specjały

2021-02-24 9:15
To może być hit domowej kuchni! Powstanie książka promująca świętokrzyskie specjały
Autor: pixabay.com To może być hit domowej kuchni! Powstanie książka promująca świętokrzyskie specjały

Powstanie wyjątkowa książka promująca smaki regionu świętokrzyskiego. Mają się w niej znaleźć przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Do wspólnego tworzenia wydawnictwa zaproszą m.in. członkinie kół gospodyń wiejskich oraz właścicieli gospodarstw agroturystycznych.

Do wydania książki przymierzają się Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Wydawnictwo Jedność. Muzeum chce wypromować w całym kraju wyjątkowy smak potraw, przygotowywanych w Świętokrzyskiem przez gospodynie. Autorzy każdego przepisu zostaną podpisani, każdy otrzyma na pamiątkę książkę kulinarną, która będzie wspólnie stworzona.

Na przepisy i fotografie zgłoszonych potraw (rozdzielczość min. 300 dpi) organizatorzy przedsięwzięcia czekają do 9 marca pod adresami poczty elektronicznej bryn@mwk.com.pl oraz egierada@mwk.com.pl. Każde koło gospodyń lub gospodarstwo agroturystyczne może przesłać do trzech przepisów w kategoriach: przystawki, zupy, dania główne, desery, napoje, przetwory - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Jednym z symboli kuchni świętokrzyskiej jest zalewajka, która jest chętnie spożywana na terenie całego województwa świętokrzyskiego. Zupa gotowana jest na bazie kwaśnego żuru, z ziemniakami, kiełbasą lub boczkiem.

Zalewajka
Autor: commons.wikimedia.org Zalewajka

Charakterystyczną potrawą ziemi świętokrzyskiej jest również pazibroda, którą najchętniej spożywają mieszkańcy powiatu skarżyskiego i terenów wokół Radomia. Składniki potrawy to utłuczone gotowane ziemniaki zmieszane z ugotowaną kapustą kiszoną, omaszczonych skwarkami świeżo wytopionymi ze słoniny. Pazibroda podawana jest na gorąco, dawniej jako jednodaniowy, codzienny obiad.

Pazibroda
Autor: Gmina Brody Pazibroda
Domowa biała kiełbasa – jak ją zrobić?

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Sonda
Czy wierzysz, że szczepionki na koronawirusa są bezpieczne?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE