Tankowanie „na księdza”. Gdzie jest chrzczone paliwo? Zobacz mapę

2022-11-22 11:31
Tankowanie „na księdza”. Gdzie jest chrzczone paliwo? Zobacz mapę
Autor: Jiří Fröhlich/Pixabay

Można w prosty sposób sprawdzić, które stacje chrzczą paliwo. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stworzył specjalną mapę. Na niej zaznaczono stacje paliw, które oferują paliwo słabszej jakości. Najnowsze badanie przeprowadzono na polskich stacjach w tym roku, w okresie od 19.01.2022 - 31.08.2022 roku.

Tankowanie na przydrożnych stacjach w czasie dłuższej trasy może wiązać się z pewnym ryzykiem. Przed dolaniem paliwa do baku warto sprawdzić, jak dana stacja wypadła w ostatnim badaniu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Właśnie UOKiK stworzył specjalną mapę, na której zaznaczono miejsca, gdzie jakość paliwa jest niższa.

- Na poniższej mapie zaznaczone zostały kontrole w zakresie paliw ciekłych (benzyny i ON), biopaliw ciekłych oraz gazu skroplonego (LPG) w okresie od 19.01.2022 - 31.08.2022 r – informuje UOKiK.

Sprawdźcie, gdzie można bezpiecznie tankować, a także których stacji paliw unikać.

Woda w cenie paliwa? Cała prawda o cenach w Katarze

Gdzie jest „chrzczone” paliwo? Zobacz mapę

Wyniki kontroli jakości paliw zostały zestawione na mapie:

„Chrzczone” paliwo. Jakie objawy po zatankowaniu?

W 2022 roku „chrzczone” paliwo na stacjach w Polsce jest rzadkością. Jak jednak widać na mapie UOKiK nie wszystkie stacje pozytywnie przeszły kontrolę jakości. Co może stać się z naszym samochodem, gdy zatankujemy gorsze paliwo? W przypadku benzyny może dojść nawet do zatarcia silnika i całkowitego zniszczenia.

Złej jakości benzyna i olej napędowy sprawi, że silnik będzie pracował mniej wydajnie i opornie. Problemy zaobserwować możemy po nierównej pracy silnika, większym spalaniu, problemach z uruchomieniem, a także częstym gaśnięciem.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE