Stuletni "Pałacyk” w Starachowicach zmienia oblicze. Są blaski i "cienie" tej inwestycji

2022-08-04 17:20
Pałacyk
Autor: UM Starachowice Stuletni "Pałacyk” w Starachowicach zmienia oblicze

Na placu przy ul. Konstytucji 3 Maja coraz wyraźniej widać już zarysy nowego skrzydła i łącznika, które powstają przy dotychczasowym budynku. Po zakończeniu wszystkich prac, niszczejący od lat obiekt ma szansę odzyskać dawny blask. Ale są i "cienie" tej inwestycji, chociażby wycinaka ponad 70 drzew!

Stuletni "Pałacyk” w Starachowicach zmienia oblicze. Będzie kawiarnia,oranżeria i sale konferencyjne. Są też "cienie"tej inwestycji.

Impact Hub”, czyli inkubator myśli społecznej - nowe oblicze Pałacyku. Będzie to miejsce, w którym mieszkańcy, młodzież, przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych będą mogli się spotykać, organizować wystawy i inne cykliczne wydarzenia.

Pałacyk
Autor: UM Starachowice

Dzięki pozyskanym funduszom zewnętrznym rewitalizujemy budynek pałacyku, w którym swoje siedziby będą mieć starachowickie organizacje pozarządowe i firmy – informuje Prezydent Miasta Marek Materek. Chcemy tu stworzyć miejsce, w którym wszystkie instytucje, organizacje i firmy działające w Starachowicach będą się spotykały, integrowały i wymieniały doświadczeniami. Starachowiczanie doskonale znają to miejsce i wspominają je z sentymentem. Bardzo się ucieszą, że ponownie oddamy ten budynek do użytku.

Pałacyk
Autor: UM Starachowice

W pierwszej kolejności, w ramach inwestycji, konieczna była rozbiórka dwóch historycznie późniejszych przybudówek przy Pałacyku. Obecnie budynek jest rozbudowany o nowe skrzydło usytuowane po stronie północno-wschodniej, skomunikowane z obiektem istniejącym za pośrednictwem łącznika.

Pałacyk
Autor: UM Starachowice

W wyniku zaplanowanej przebudowy powstanie nowa przestrzeń. W części historycznej budynku wstępnie zaplanowano: w obrębie piwnic – pomieszczenia techniczne, obsługi budynku, w obrębie parteru - kawiarnia z zapleczem i oranżerią, punkt informacji, sala biurowo-ekspozycyjna, toalety personelu oraz toalety ogólnodostępne, w obrębie I piętra – pomieszczenie organizacji pozarządowych, dwa pomieszczenia biurowe, pomieszczenie gospodarcze oraz toalety ogólnodostępne.

Na parterze budynku będą zlokalizowane: sala konferencyjno-wykładowa na 100 osób, zaplecze sali konferencyjnej, foyer oraz szatnia i toalety ogólnodostępne.

Na pierwszym piętrze zlokalizowana będzie komunikacja, przestrzeń dla młodzieży i open space.

Obiekt powinien być ukończony w pierwszej połowie 2023 roku.

Przypomnijmy: Ta inwestycja wzbudza szereg kontrowersji. Jedną z osób, która uważa ją za nietrafioną jest radny Sylwester Kwiecień. Podatników, czyli mieszkańców miasta będzie to kosztować 4,5 mln zł. "Utopimy" te pieniądze - uważa radny Kwiecień.

Kolejną rzeczą, którą krytykują mieszkańcy Starachowic jest wycinka drzew na placu budowy. Pod topór idą 74 drzewa. Starachowicki magistrat twierdzi, że wycinka jest konieczna ze względu na kolizję z zaprojektowanymi elementami docelowego zagospodarowania tego terenu. 

Pałacyk powstał w 1922 roku. Jak na ówczesne czasy, był to budynek bardzo okazały, budowany z przeznaczeniem na mieszkanie dyrektora starachowickiej Fabryki Amunicji. Szefowie Zakładów Starachowickich mieszkali tam do 1939 roku. Po wojnie budynek zaczął stopniowo popadać w ruinę. Potem kolejno wprowadzały i wyprowadzały się z niego różne instytucje. W budynku m.in. przez blisko ćwierć wieku mieściło się Przedszkole Miejskie, które zostało zamknięte na początku lat 90.

Tak będzie wyglądał Pałacyk po rewitalizacji.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE