Sto lat i pięć metrów obwodu. Starachowicki dąb Wieńczysław [ZDJĘCIA]

2021-10-11 8:25
dab
Autor: Agnieszka Jędrasik

Dąb Wieńczysław, pomnik przyrody, znajduje się na terenie ogrodów działkowych przy ul. Nowowiejskiej w Starachowicach. Ma pięć metrów obwodu, ponad 20 wysokości, sto lat i ... niezwykłą moc. Odkrył go Krzysztof Niedopytalski. Zobaczcie ten okaz!

dab
Autor: Agnieszka Jędrasik
Dąb przez lata rósł przy cieku wodnym wpadającym do Kamiennej, w wąwozie schodzącym z dzielnicy Górniki do Starachowic Zachodnich. Kilka lat temu wzbudził zainteresowanie Krzysztofa Niedopytalskiego.

Po wstępnych badaniach okazało się, że to wyjątkowe drzewo, które otrzymało status pomnika przyrody - opowiada Krzysztof Niedopytalski. Szczególnie upodobały sobie go ptaki. Jest to stanowisko dzięcioła zielonego, który wybiera tylko bardzo czyste miejsca do zamieszkania. Obok są żeremia bobrowe, przychodzą dziki i wiewiórki. Przy dębie można odpocząć, nawet w czasie upału. Na górze może być bardzo gorąco, a tu jest przyjemny chłód - mówi Niedopytalski.

dab
Autor: Agnieszka Jędrasik
dab
Autor: Agnieszka Jędrasik
Krzysztof Niedopytalski ma w planach zainteresowanie tym obiektem innych.

Marzy mi się - mówi- aby Dąb Wieńczysław był bardziej znany w Starachowicach. Chętnie przyjmę tu dzieci z przedszkola i młodzież - dodaje działkowiec.

dab
Autor: Agnieszka Jędrasik

Za pomnik przyrody mogą być uznane pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej. Ustanowienie pomnika przyrody następuje wyłącznie w formie uchwały rady gminy, określającej nazwę danego pomnika, jego położenie, szczególne cele ochrony, w razie potrzeby ustalenia dotyczące jego czynnej ochrony oraz zakazy właściwe dla tego obiektu, obszaru lub jego części.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE