Prezydent Starachowic dostanie gigantyczną podwyżkę. Ile skasuje po zmianach?

2021-11-23 9:12
marek materek
Autor: Dawid Bąk

Podwyżka Prezydenta Materka związana jest ze zmianami w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wynagrodzenia dla pracowników samorządowych pochodzących z wyboru. Za podwyżkami dla prezydenta, samorządowców i radnych zagłosowali już w sierpniu PiS, Koalicja Polska i Polskie Sprawy. Podnosi ona stawki wynagrodzenia dla włodarzy gmin.

Nawet o kilka tysięcy złotych więcej zarobią samorządowcy po podwyżce. Ostatecznie decydują o tym radni, starachowiccy zrobią to w tym tygodniu na najbliższej sesji. Nowa ustawa sejmowa z sierpnia tego roku w praktyce podnosi zarobki wszystkich samorządowców.

Ile zarobi prezydent Starachowic po zmianach? Poniżej fragment uchwały Rady Miejskiej, która zostanie głosowana na najbliższej sesji 26.11.2021.

Ustala się miesięczne wynagrodzenie Prezydenta Miasta Starachowice Marka Materka w następujący sposób: 1) wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 10.430,00 zł 2) dodatek funkcyjny w kwocie 3.450,00 zł 3) dodatek specjalny w wysokości 30% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w kwocie 4.164,00 zł

Wynagrodzenie Prezydenta Materka wzrośnie z 10 390 zł ( Uchwała NR XIV/3/2018 Rady Miejskiej w Starachowicach) do 18 044 zł. Prezydentowi Miasta Starachowice zgodnie z właściwymi przepisami przysługują też dodatek za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowe i dodatkowe wynagrodzenie roczne.

Od początku listopada dotychczasowe pobory prezydentów, burmistrzów i wójtów są zaniżone w stosunku do najniższego pułapu wynagrodzenia minimalnego, który wprowadziły nowe przepisy. Radni nie maja wyjścia muszą to uporządkować i wyrównać do trzech miesięcy wstecz. Od 1 listopada limity wzrosły (z 12 525,94 zł brutto do 20 041,50 zł brutto) górny ustawowy pułap wynagrodzenia (wraz z dodatkami), które może być wypłacane włodarzowi.

Przypomnijmy, że to nie jedyne źródło dochodu Prezydenta Materka. Od lipca 2020 r. Marek Materek też jest przewodniczącym Rady Nadzorczej RTBS „Administrator” w Radomiu. RTBS „Administrator” jest to jeden z deweloperów w Radomiu. W pół roku zarobił tam 23 523 zł. Ostatnio prezydent Starachowic pochwalił się też objęciem stanowiska w radzie nadzorczej spółki Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Łodzi. Spółka zajmuje się między innymi odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych. Tutaj prezydent zainkasuje prawie 50 tysięcy rocznie.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

W jaki sposób motywujesz dziecko?

Pytanie 1 z 8
Twój maluch nie chce ubrać się przed wyjściem na spacer. Co robisz?
Remont ul. Konstytucji 3-go Maja w Starachowicach
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE