Ocalały z Holocaustu mieszkaniec dawnego Wierzbnika, gościł w Starachowicach

2022-07-06 21:38
ocalaly
Autor: UM Starachowice

Howard Chandler, ocalały z Holocaustu żydowski, 94-letni mieszkaniec dawnego Wierzbnika, po raz kolejny gościł w Starachowicach. Towarzyszyła mu rodzina oraz grupa kilkudziesięciu osób ze Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Ocalały z Holocaustu mieszkaniec dawnego Wierzbnika, gościł w Starachowicach

Była to pierwsza wizyta Howarda Chandlera po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią i obostrzeniami. Wcześniejsze wizyty odbywały się tradycyjnie każdego roku - informuje Tomasz Porębski, ze starachowickiego magistratu.

Goście z USA i Kanady swój pobyt w Starachowicach rozpoczęli od spotkania w sali „Olimpia” Urzędu Miejskiego.

ocalaly
Autor: UM Starachowice

Urodzony w 1928 roku i znajdujący się w znakomitej formie psychicznej oraz fizycznej, Howard Chandler dziękował władzom miasta za spotkanie i kultywowanie pamięci o społeczeństwie żydowskim, podkreślając, że jako jeden z nielicznych, którzy przeżyli cztery obozy pracy, czuje się zobowiązany do przekazywania młodym pokoleniom swojej historii. Zebrani mogli posłuchać o tym, jak wyglądało życie społeczności żydowskiej w Wierzbniku przed wojną i o okrutnych wydarzeniach, które nastąpiły po 1939 roku, wydarzeniach, w których Howard Chandler stracił członków najbliższej rodziny, a sam nieomal cudem uszedł z życiem.

ocalaly
Autor: UM Starachowice

Uczestnicy spotkania następnie przemieścili się na rynek w Wierzbniku, gdzie oddano hołd żydowskim mieszkańcom Wierzbnika, zamordowanym przez okupanta niemieckiego w październiku 1942 r. Odwiedzili także cmentarz żydowski przy ulicy Bieszczadzkiej na osiedlu „Trzech Krzyży”. W tym miejscu odprawiono krótkie nabożeństwo za zmarłych.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE