Na zgłoszenie źródła ciepła masz czas do 30 czerwca. Kara za spóźnienie to nawet 5 tys. zł

2022-06-09 8:53
Na zgłoszenie źródła ciepła masz czas do 30 czerwca. Kara za spóźnienie to nawet 5 tys. zł
Autor: pixabay.com Na zgłoszenie źródła ciepła masz czas do 30 czerwca. Kara za spóźnienie to nawet 5 tys. zł

Nieważne czy palimy w piecu węglem, chrustem czy ekogroszkiem. Do 30 czerwca każdy właściciel lub zarządca budynku (już istniejącego) zobowiązany jest do złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, która ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce. O tym obowiązku przypomina starachowicki Urząd Miejski.

W tym ogólnokrajowym systemie są gromadzone informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym. Dane, które są zbierane za pośrednictwem CEEB, mają stanowić podstawę m.in. do realizacji programów wymiany starych kotłów grzewczych, polityki niskoemisyjnej oraz przyznawania funduszy na działania wpływające na poprawę jakości powietrza.

Od 1 lipca 2021 roku do 30 czerwca 2022 właściciele budynków, zarządcy budynków również tych niemieszkalnych, w których są zainstalowane źródła ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW, muszą złożyć deklarację czym są ogrzewane nieruchomości. Obowiązek dotyczy źródeł ciepła, które pracowały przed 1 lipca ub.r. Jeśli dom ma nowe źródło tzn. zainstalowane po 1 lipca 2021 r., to zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu 14 dni – informuje starachowicki Urząd Miejski.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
Autor: CEEB Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Jeśli deklaracja nie zostanie złożona w terminie, to właścicielowi budynku grozi kara grzywny do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu nawet do 5.000 zł.

Najpopularniejszą formą składania deklaracji jest papierowa. Nie ma konieczności osobistego składania deklaracji w Urzędzie Miejskim – można ją również przesłać korespondencją tradycyjną. Deklarację do CEEB można też wypełnić on-line za pośrednictwem strony Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Szczegóły dotyczące składania deklaracji można znaleźć TUTAJ

Aby uniknąć długiego oczekiwania w kolejce do Biura Obsługi Mieszkańców starachowicki magistrat zachęca do korzystania z elektronicznej formy składania deklaracji.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Sonda
Grałeś/łaś kiedyś w tenisa?
Bożydar Iwanow o meczu Belgia-Polska
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE