Mieszkańcy chcieli tężni, ta powstanie przy ulicy Zakładowej. Pierwszy w mieście MAŁY CIECHOCINEK

2021-04-06 16:22 BM
Mieszkańcy chcieli tężni, ta powstanie przy ulicy Zakładowej
Autor: UM Starachowice Mieszkańcy chcieli tężni, ta powstanie przy ulicy Zakładowej

Pomysł powstania tężni w tym miejscu wyszedł od zgłaszających projekt do Budżetu Obywatelskiego - Doroty Wieczorkiewicz i Tadeusza Zielińskiego mieszkańców osiedla Wzgórze. "Na zdrowiu nie ma co oszczędzać" - napisali na wstępie swojego projektu wnioskodawcy. Projekt do budżetu obywatelskiego został złożony w 2020 roku, a do piątku, 9 kwietnia swoje oferty mogą składać firmy zainteresowane budową tężni solankowej w Starachowicach.

Ten miejski inhalator to projekt zgłoszony do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego przez mieszkańców ul. Zakładowej.

Gmina Starachowice w bieżącym roku będzie budowała tężnię solankową wraz z infrastrukturą towarzyszącą, która stanie na placu rekreacyjnym przy ul. Zakładowej. Jest to realizacja projektu, którzy złożyli mieszkańcy ul. Zakładowej w ramach Budżetu Obywatelskiego – informuje Prezydent Miasta Marek Materek. – Zaprojektowano jedną słupową tężnię solankową zasilaną solanką ze szczelnego zbiornika. Woda lecznicza - jodkowa, chlorkowo-sodowa, bogatą w jod, wapń, magnez i żelazo oraz w mikroelementy: krzem, stront i bor uzupełniana będzie wodą doprowadzaną  z ujęcia wody oligoceńskiej - mówi prezydent Marek Materek.

Korzystanie z tężni służy osobom z nadciśnieniem, zapaleniem zatok, alergiami, pomaga w schorzeniach dróg oddechowych. Jest to także doskonałe miejsce do spotkań. Dlatego też wokół starachowickiej tężni na nawierzchni utwardzonej z kostki betonowej w kolorze szarym rozlokowane zostaną wygodne drewniane ławki o zróżnicowanych długościach, kosze na śmieci i tablica zawierającą regulamin korzystania z obiektu. Teren zostanie oświetlony i odgrodzony zielonym żywopłotem.

Zastosowana zieleń wprowadzi w przestrzeni skweru wrażenie wydzielonej przestrzeni i zapewni użytkownikom poczucie intymności w zaprojektowanej sferze wypoczynkowej.

Cieszę się, że starachowiczanie wprowadzają zmiany w swoim najbliższym otoczeniu wykorzystując takie programy jak m.in. Budżet Obywatelski– mówi Prezydent Miasta Marek Materek - Coraz więcej miast w kraju buduje na swoim terenie tężnie solankowe i dzieje się tak często na wniosek samych mieszkańców,  którzy odczuwają potrzebę budowy takich miejsc, są one zbawienne dla naszych dróg oddechowych. Dziękuję mieszkańcom ul. Zakładowej. Przed nami kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego, niebawem ogłosimy szczegóły, ale już dziś  zachęcam starachowiczan do zgłaszania równie ciekawych projektów - dodaje prezydent Starachowic.

Pomysł powstania centralnej miejskiej tężni wyszedł już kilka lat temu od członków stowarzyszenia 'Wrażliwi społecznie" na którego czele stoi były radny powiatowy, Paweł Lewkowicz. W odpowiedzi na pomysł stowarzyszenia prezydent napisał że "tężnia to dobry pomysł, ale miasto nie dysponuje funduszami na taką instalacje bo prowadzi szereg innych inwestycji". Teraz w mniejszej skali i w ramach Budżetu Obywatelskiego, tężnia jednak powstanie.

Tężnia solankowa w Chorzowie już działa

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl