Dostaliście już sms-a z fakturą za prąd? To kolejne oszustwo!

2021-09-28 12:43
Dostałeś takiego SMS-a? Uważaj! To oszustwo
Autor: Pixabay Dostałeś takiego SMS-a? Uważaj! To oszustwo

Wciąż pojawiają się informację, że oszuści próbują pozbawić nas naszych pieniędzy podszywając się m.in. pod jedną z firm zajmującą się dostawą energii elektrycznej. Schemat działania polega na tym, że przestępcy wysyłają fałszywe wiadomości SMS z informacją o planowanym odłączeniu prądu w związku z rzekomo nieuregulowanymi płatnościami i linkiem do płatności. UWAGA to OSZUSTWO!

Na początek przykładowy SMS jaki może zostać do nas wysłany:

Dostaliście już sms-a z fakturą za prąd? To kolejne oszustwo!
Autor: materiał nadesłany/Łukasz

Do ostrowieckiej komendy drogą elektroniczną wpłynęło pismo od mężczyzny, który podejrzewa, że otrzymał wiadomość SMS od oszustów.

Jak wynika z pisma zgłaszający w dniu 26 września br. otrzymał SMS z wiadomością o treści „Na dzień 27.09 zaplanowano odłączanie energii elektrycznej! prosimy o uregulowanie należności https://wa.sv/zaplac-pge-nqioe”. Tak jak zgłaszający my również jesteśmy przekonani, że była to próba oszustwa. Świadczyć o tym może między innymi zastosowana przez przestępców pisownia bez polskich znaków. Dlatego też w przypadku, gdy otrzymamy taką wiadomość nie klikajmy w podany link, gdyż na pewno nie polega to na prawdzie i mamy do czynienia z próbą wyłudzenia - ostrzega policja.

Bądźmy ostrożni i zachowajmy czujność przy wszelkich transakcjach z jakimi spotykamy się na co dzień i dbajmy o swoje dane. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.

Przestępcy idąc z duchem czasu tworzą strony internetowe łudząco podobne do dobrze nam znanych witryn. Dlatego też policjanci apelują, aby zwracać uwagę na każdy nawet najdrobniejszy szczegół.

Czasami jest to pojedyncza litera w adresach lub nazwach portali. Jeśli otrzymamy SMS o zaległości i mamy wątpliwości czy tak jest faktycznie skontaktujmy się z usługodawcą przez infolinię i potwierdźmy, że faktycznie mamy jakieś zadłużenie. Pamiętajmy również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas płatności online a także o tym, że żaden bank nie wysyła do swoich klientów wiadomości z prośbą o podanie haseł lub loginów w celu ich weryfikacji - ostrzega Ewelina Wrzesień z ostrowieckiej policji.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Flagi państw. Poniżej 10/15 udawaj, że go nie zrobiłeś

Pytanie 1 z 15
Na zdjęciu widać flagę:
Flaga Finlandii
Najpopularniejsze oszustwa sprzedawców samochodów | ESKA XD - Prosto z salonu #25
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE