Chcą odwołać starachowicką Radę Miasta. Czy będzie referendum?

2021-03-18 12:14
rada
Autor: Dawid Bąk

Dwa Stowarzyszenie - Inicjatywa Dla Starachowic i Wrażliwi Społecznie chcą odwołania Rady Miasta w Starachowicach. Taki wniosek wpłynął dziś na ręce prezydenta Marka Materka. Czy w mieście zostanie zorganizowane referendum? "Radni stali się bezradni" - mówi Beata Gorczyca ze Stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie.

Obecna Rada Miasta nie dojrzała do swojej funkcji - mówi Beata Gorczyca - jest podporządkowana prezydentowi miasta a to ewenement w skali kraju. Nasza rada ślepo wykonuje wszystkie pomysły i polecenia prezydenta Materka. Naszym zdaniem rada jest po to żeby radzić, a nie wykonywać polecenia. Starachowiccy radni stali się bezradni. Obecnie sesje można porównać do walki Gołoty z Lewisem, gdzie walka jeszcze na dobre się nie zaczęła, a już się skończyła - dodaje Beata Gorczyca.

rada
Autor: Dawid Bąk

Pojedynczego radnego nie można odwołać, nawet jeśli został wybrany w wyborach większościowych i w jednomandatowym okręgu. Ale można odwołać całą radę, przeprowadzając referendum.

Jakie są zasady lokalnego referendum?

Zasady organizowania lokalnego referendum określa ustawa z 15 września 2000 r. o referendum lokalnym. Mieszkańcy jako członkowie wspólnoty samorządowej mogą wyrazić w nim – w drodze głosowania – swoją wolę m.in. w sprawie odwołania organu stanowiącego tej jednostki (np. rady gminy, rady powiatu), a w przypadku gminy także odwołania organów wykonawczych: wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Teraz przez 60 dni będziemy zbierać w tej sprawie podpisy wśród mieszkańców Starachowic - mówi Piotr Capała ze Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic. Aby referendum w Starachowicach zostało przeprowadzone musimy zebrać nieco ponad 4 tysiące podpisów - dodaje.

Wniosek w sprawie odwołania organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego przed upływem kadencji może zostać zgłoszony tylko i wyłącznie przez jej mieszkańców. Musi go poprzeć co najmniej 10 proc. uprawnionych do głosowania, składając na wniosku swoje podpisy.

Rada Miasta Starachowice
Autor: Dawid Bąk Rada Miasta Starachowice

Do sprawy po godzinie 13 odniósł się na swoim fanpage prezydent Marek Materek.

Dziś ogłoszona została inicjatywa odwołania Rady Miejskiej w referendum lokalnym. Osobiście nie zgadzam się zarzutami skierowanymi przeciwko Radzie i jestem wdzięczny Radnym za dotychczasową dobrą współpracę - napisał prezydent Marek Materek.

Sonda
13 dni wolnych to wystarczająca liczba?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE