ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie w Śląskiem. Co robimy na L4? Polujemy i naprawiamy motocykle

i

Autor: Wikimedia Commons, Pixabay

Wiadomości

ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie w Śląskiem. "Chorzy" w wolnym czasie polują i bawią się w DJ-a

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich w 2023 roku. W województwie śląskim kwota zakwestionowanych świadczeń to blisko 22 mln zł. Co Polacy robią na chorobowym? Okazuje się, że idą np. na polowanie. Albo wcielają się w DJ-a na imprezie sylwestrowej.

Co Polacy robią na chorobowym? ZUS ujawnia szczegóły

ZUS podsumował kontrole zwolnień lekarskich w 2023 roku. Okazuje się, że że wciąż jest spore grono osób, które zasiłek chorobowy traktują niezgodnie z jego przeznaczeniem. W województwie śląskim kwota zakwestionowanych świadczeń to blisko 22 mln zł!

Przypomnijmy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma ustawowy obowiązek prowadzić kontrole zwolnień lekarskich. Prowadzone są dwa rodzaje kontroli: prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, a także prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich.

Tylko w ubiegłym roku w całym kraju ZUS skontrolował ponad 460 tys. zwolnień. W województwie śląskim, pod kątem wykorzystywania zwolnień lekarskich, skontrolowano ponad 10,5 tys. osób. Blisko 1,6 tys. osobom nakazano zwrot wypłaty zasiłku chorobowego na kwotę przekraczającą 3 mln zł! 

Lekarze orzecznicy ZUS w Śląskim przeprowadzili ponadto 52 tys. kontroli chorych. Niemal 2 tys. osobom skrócono zasiłek chorobowy. Kwota cofniętych zasiłków chorobowych wyniosła prawie 1,3 mln zł.

Polowanie czy zabawa w DJ-a. Tak Polacy oszukują ZUS

A co robią Polacy na chorobowym? Do "standardów" należą historie, kiedy na L4 "chorzy" remontują mieszkania, pomagają przy budowie domu, wyjeżdżają za granicę czy poświęcają się swoim pasjom. Zdarzają się jednak nowe i dość zaskakujące sposoby nieprawidłowego wykorzystania zwolnień lekarskich. 

– Zaskoczony obrotem sprawy swojego zwolnienia musiał być pewien mężczyzna, który otrzymał w ramach teleporady zwolnienie – zasiłek opiekuńczy – na rzekomo chorą żonę. O oszustwie męża powiadomiła żona, która zgłosiła to do jego zakładu pracy, informując, że nie tylko nie jest chora, ale cały czas pracuje, natomiast mąż korzystając z wolnego w ramach zasiłku opiekuńczego na nią uczestniczył w imprezach zakrapianych alkoholem – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Można także uczestniczyć w trakcie L4 w... polowaniu. Z zasiłkiem chorobowym musiał pożegnać się również DJ, który prowadził imprezę sylwestrową i ochoczo reklamował swoje usługi w mediach społecznościowych.

Zgłoszenia, że ktoś nieprawidłowo wykorzystuje zwolnienie lekarskie, często przekazują do ZUS-u znajomi, rodzina "chorego" czy osoby z pracy. Zgłoszenia trafiają się ponadto od osób postronnych. 

Otrzymaliśmy informację, że zachodzi podejrzenie nadużywania zwolnienia lekarskiego poprzez świadczenie pracy na rzecz innych osób, w tym na rzecz "sygnalisty". Do zawiadomienia zostały dołączone rachunki za zakup części do naprawianego motocykla oraz rachunek za dokonaną naprawę. Do zgłoszenia zostały także dołączone linki do filmów zamieszczonych na kanale YouTube, w którym osoba pobierająca zasiłek prezentuje jak przeprowadza remont silnika motocykla tego klienta. Podczas nagrania mechanik podał datę, w której nagrywany był film – opowiada rzeczniczka.

QUIZ PRL: Seniorzy mieli lepiej w PRL-u niż za PiS? Jakie mieli emerytury?

Pytanie 1 z 10
Podczas awantur w kolejkach emeryci bili się:
Listen on Spreaker.