9-latka wjechała na hulajnodze wprost pod nadjeżdżający samochód

i

Autor: KMP Żory

Wypadki

Żory. 9-latka na hulajnodze wjechała wprost pod nadjeżdżający samochód

O mały włos, a w Żorach doszłoby dzisiaj do prawdziwej tragedii. Nieostrożna 9-latka nie rozejrzała się na boki i wjechała na hulajnodze na przejście dla pieszych - wprost pod koła nadjeżdżającego samochodu.

Śląskie. 9-latka wjechała hulajnogą pod samochód

We wtorek 6 lutego przed południem na ul. Folwareckiej w Żorach nieomal doszło do tragedii. 9-letnia dziewczynka jechała chodnikiem na hulajnodze od miejskiego targowiska w stronę Parku Cegielnia. Gdy dotarła do przejścia dla pieszych w pobliżu hali sportowej, nie rozejrzała się, tylko wjechała na jezdnię - wprost pod koła nadjeżdżającego fiata pandy.

Na szczęście kierowca jechał powoli i był czujny, dzięki temu potrącona 9-latka nie doznała większych obrażeń. Dziewczynką zaopiekowała się mama, a wykroczeniem, które popełniła, zajmie się sąd.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa dla pieszych

Przy okazji żorska policja przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników dróg. Przejście dla pieszych trzeba przekroczyć piechotą, nie wolno przez nie przejeżdżać. Każdorazowo należy się rozejrzeć i dopiero, gdy mamy pewność, że jest bezpiecznie, można wkroczyć na pasy.

Ponadto pieszym zabrania się:

  • wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów: bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, a także spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
  • przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
  • zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko;
  • przebiegania przez jezdnię lub drogę dla rowerów;
  • chodzenia po torowisku;
  • wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
  • przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów od jezdni lub drogi dla rowerów, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;
  • korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.