Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz

i

Autor: UM Rybnik

Kultura

Znamy finalistów Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz!

Fascynująca historia życia Marii Dulębianki, artystki, emancypantki i wieloletniej towarzyszki życia Marii Konopnickiej, a może rewolucyjna opowieść o Koperniku, który doprowadził do naukowego przewrotu wszechczasów? Która biografia wygra w tegorocznej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz"? Tego dowiemy się dopiero w październiku, ale już dziś możemy się zapoznać z finałową piątką.

Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz jest przyznawana za najlepszą pisaną biografię, wydaną po polsku w roku poprzednim. Konkurs powstał na kanwie Rybnickich Dni Literatury - jednego z najstarszych wydarzeń literackich w Polsce. Kandydatów do nagrody mogły zgłaszać m.in. wydawnictwa i media o charakterze literackim.

W tegorocznej edycji "Juliusza" wzięło udział 40 biografii. Kapituła konkursowa w składzie Anna Cieplak, Agata Passent, Ewa Niewiadomska, Tadeusz Sławek, Zbigniew Kadłubek (przewodniczący) i Jan Baron (sekretarz) przez kilka tygodni burzliwie debatowała nad wyborem 5 najlepszych pozycji, którym należy się miejsce w finale.

Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz. Finaliści tegorocznej edycji: 

W tym roku o Górnośląską Nagrodę Literacką "Juliusz" powalczy 5 biografii: 

  • Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki Karoliny Dzimiry-Zarzyckiej (Wydawnictwo Marginesy),
  • Kopernik. Rewolucje Wojciecha Orlińskiego (Wydawnictwo Agora),
  • Sygnał w zenicie Krzysztofa Siwczyka (Wydawnictwo Austeria),
  • Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska Rusłana Szoszyna (Wydawnictwo Literackie),
  • Trzy tłumaczki Krzysztofa Umińskiego (Wydawnictwo Marginesy)

"Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki" opowiada historię życia Marii Dulębianki - artystki, emancypantki i wieloletniej towarzyszki życia Marii Konopnickiej. "Kopernik. Rewolucje" to opowieść o naukowym przewrocie wszechczasów, którego dokonał Mikołaj Kopernik, półsierota z Torunia. "Sygnał w zenicie" to autobiograficzno-wspomnieniowa książka Krzysztofa Siwczyka, w której opowiada o swoich doświadczeniach i przemyśleniach ostatnich dekad. "Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska" to pierwsza książka o liderce białoruskiej opozycji, która rzuciła wyzwanie tyranowi. Z kolei pozycja pt."Trzy tłumaczki" przybliża biogramy trzech wybitnych polskich tłumaczek - Marii Skibniewskiej, Joannie Guze i Annie Przedpełskiej-Trzeciakowskiej. 

Zwycięzcę poznamy 21 października podczas uroczystej gali, połączonej z koncertem Katarzyny Groniec. Autor, którego biografia wygra konkurs, otrzyma 50 tys. zł nagrody i okolicznościową statuetkę.

Górnośląska Nagroda Literacka "Juliusz". Laureaci poprzednich edycji

Dotychczasowi laureaci Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”:

  • 2016 – Małgorzata Czyńska „Kobro. Skok w przestrzeń”
  • 2017 – Monika Muskała „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia”
  • 2018 – Robert Rybicki „Dar Meneli”
  • 2019 – Aleksander Kaczorowski „Ota Pavel. Pod powierzchnią”
  • 2020 – Agnieszka Dauksza „Jaremianka. Biografia”
  • 2021 – Marta Grzywacz „Nasza pani z Ravensbrück”
  • 2022 – Artur Domosławski „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”