Wcześniak - opieka, karmienie, pielęgnacja, problemy zdrowotne wcześniaków

i

Autor: Getty Images Wcześniak - opieka, karmienie, pielęgnacja, problemy zdrowotne wcześniaków

Matki

Zmiany w urlopie macierzyńskim. Jedyną przeszkodą może być Unia Europejska

Organizacje rodzicielskie oraz neonatolodzy postulują, by urlop macierzyński w przypadku urodzenia wcześniaka liczyć od dnia wyjścia ze szpitala. Jednak - jak podaje prawo.pl - przepisy unijne mówią o urlopie macierzyńskim jako "rozpoczynającym się po porodzie".

Mamy wcześniaków postulują o dłuższy urlop macierzyński

W styczniu do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wpłynęła petycja wystosowana przez organizacje rodzicielskie i neonatologów. Postulują oni, by wydłużyć urlop macierzyński dla matek wcześniaków oraz noworodków, które wymagają hospitalizacji tuż po narodzinach. Takie mamy znaczną część urlopu wykorzystują, gdy dziecko jest w szpitalu, więc ich faktyczny urlop jest krótszy w porównaniu do kobiet, które zaraz po porodzie wracają do domu.

Równocześnie prace na zmianami w kwestii urlopu macierzyńskiego prowadzi Parlamentarny Zespół ds. Opieki Okołoporodowej. Podczas posiedzenia w dniu 15 stycznia omawiano wstępny projekt ustawy autorstwa posłów Konfederacji, który zakłada wydłużenie urlopu macierzyńskiego dla matek wcześniaków.

Zmiany w urlopie macierzyńskim. Na przeszkodzie unijne przepisy

Jak przypomina serwis prawo.pl, zarówno autorzy petycji, jak i projektu ustawy chcą zmienić termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego z dnia porodu na dzień zakończenia hospitalizacji dziecka oraz wprowadzić dodatkowy, pełnopłatny zasiłek opiekuńczy za czas spędzony z dzieckiem w szpitalu po porodzie.

Z tym, że na przeszkodzie realizacji ich postulatów może stanąć unijne prawo. Jak podaje prawo.pl, według dyrektywy UE nie będzie możliwe zastosowanie zwolnień lekarskich z tytułu opieki nad dzieckiem w trakcie jego pobytu w szpitalu. Wszystko dlatego, że urlop macierzyński musi rozpocząć się w dniu porodu.

"Rozwiązaniem zaproponowanym przez MRPiPS będzie więc wydłużenie urlopu macierzyńskiego matkom chorych noworodków" - napisała Fundacja "Koalicja dla wcześniaka" w komunikacie.

Kwestia wcześniaków i ich rodziców priorytetem w resorcie rodziny

Elżbieta Brzozowska, wiceprezes Fundacji "Koalicja dla wcześniaka" w rozmowie z prawo.pl dodała, że nie ma znaczenia, jaki kształt przybiorą finalnie przepisy.

"Ważne jest, żeby sprawa została załatwiona pomyślnie dla mam wcześniaków i dzieci urodzonych o czasie, ale wymagających - z różnych przyczyn - hospitalizacji bezpośrednio po urodzeniu i ich urlopy macierzyńskie został ostatecznie wydłużone” - powiedziała Brzozowska, cytowana przez prawo.pl.

Na chwilę obecną resort rodziny nie przedstawił konkretnych propozycji. Najbliższe spotkanie zespołu roboczego wyznaczono na 15 lutego. Przy czym - jak podkreśla ministerstwo - kwestia potrzeb wcześniaków i ich rodziców jest jednym z priorytetów.

QUIZ wiedzy ogólnej i doświadczenia. Zaufaj intuicji i zdobądź komplet punktów

Pytanie 1 z 11
Na początek coś łatwego. Chodzenie na bosaka oznacza gołą stopą. A gdy chodzisz bez skarpetek, ale w sandałach, to: