zegar, zmiana czasu

i

Autor: pixabay.com

Ważne

Zmiana czasu na letni. Kiedy na Śląsku przestawiamy zegarki

Już wkrótce czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Tej nocy będziemy krócej spać, ale dzięki zmianie czasu dni staną się dłuższe. Kiedy w 2024 roku przestawimy zegarki?

Spis treści

  1. Zmiana czasu na letni 2024
  2. Zmiana czasu w Polsce - przepisy
  3. Kiedy zmiana czasu na letni? 
  4. Czy to ostatnia zmiana czasu?

Zmiana czasu na letni 2024

Już wkrótce czeka nas przesunięcie czasu z zimowego na letni. Wiele osób czeka na zmianę czasu z utęsknieniem, bowiem przestawienie zegarków oznacza, że wiosna zaczęła się na dobre. Po zmianie czasu dni staną się coraz dłuższe, a noce coraz krótsze.

Zmiana czasu w Polsce - przepisy

Zmianę czasu na letni w Polsce reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 4 marca 2022 r.Zgodnie z rozporządzeniem, zmiana czasu z zimowego na letni przypada w ostatnią niedzielę marca. Żeby zmienić czas, należy przesunąć wskazówki zegara o godzinę do przodu - z godziny 2 na godzinę 3. Co oznacza, że przy zmianie czasu z zimowego na letni śpimy o godzinę krócej.

Odwrotnie dzieje się podczas zmiany czasu z letniego na zimowy. Jesienna zmiana przypada pod koniec października i oznacza przesunięcie wskazówek o jedną godzinę do tyłu - z godziny 3 na godzinę 2. Dzięki temu zyskujemy godzinę snu.

Kiedy zmiana czasu na letni? 

W tym roku zmiana czasu na letni wypadnie w dość niecodzienny dzień. Zegarki przesuniemy o godzinę do przodu w nocy z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca. Czyli w nocy z Wielkiej Soboty na Wielkanocną Niedzielę.

Osoby, które na co dzień sprawdzają godzinę na telefonie, nie muszą się martwić. Większość telefonów ma wbudowaną funkcję automatycznej zmiany czasu. Niestety tradycyjne zegary zwykle trzeba przestawić ręcznie. Nie wolno o tym zapomnieć.

Tak wygląda tradycyjny śląski stół na Wielkanoc. Znasz wszystkie potrawy? 

Czy to ostatnia zmiana czasu?

W Unii Europejskiej od la toczy się dyskusja na temat zasadności zmiany czasu. Wiele osób zastanawia się, czy to konieczność. Zwolennicy podnoszą, że zmiana czasu wpływa na oszczędność energii. Tymczasem przeciwnicy uważają, że przestawianie zegarków wpływa negatywnie na nasze zdrowie.

Przed wybuchem pandemii koronawirusa Komisja Europejska rozpoczęła pracę nad przepisami, które miały znieść zmianę czasu w krajach członkowskich. Jednak niedługo później prace zostały zawieszone. W 2021 roku KE zaleciła państwom kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących zmiany czasu do 2026 roku.