Kryminalne

Złapali członków gangu. To pseudokibice śląskich klubów piłkarskich

Czworo członków gangu, zajmującego się handlem nielegalnymi papierosami i tytoniem zatrzymały śląskie służby. Szef grupy, dwóch innych mężczyzn i kobieta wprowadzali do obrotu wyroby tytoniowe pochodzące zza wschodniej granicy. Zarobili na tym co najmniej 7,3 mln zł.

Policjanci ze Śląska zatrzymali czworo członków gangu zajmującego się przestępczością akcyzową. Są powiązani z grupami pseudokibiców dwóch śląskich klubów piłkarskich. Mieli kontakty z przestępcami ze Wschodu. Szef i mózg całej grupy, dwóch innych mężczyzn oraz kobieta wprowadzali do obrotu wyroby tytoniowe pochodzące zza wschodniej granicy. 

Kim są członkowie gangu pseudokibiców?

Grupa zajmowała się wprowadzaniem do obrotu na terenie województwa śląskiego znacznych ilości wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy oraz krajanki tytoniowej pochodzących z Białorusi, Ukrainy i Rosji - poinformowała rzecznik prasowy Krajowej Administracji Skarbowej mł. asp. Justyna Pasieczyńska.

Szef gangu, 36-latek koordynował wprowadzenie do obrotu ponad czterech milionów sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy i 1900 kilogramów krajanki tytoniu, powodując łączne straty Skarbu Państwa w kwocie blisko 7,3 miliona złotych.

Zobacz zdjęcia

Z przestępczego biznesu uczynił sobie stałe źródło dochodu, rozprowadzając wyroby na szeroką skalę, jednocześnie nabywając je, magazynując wbrew przepisom ustawy, a następnie sprzedając za pośrednictwem wspólników - zaznaczyła kom. Magdalena Żubertowska ze śląskiej policji.

Policjanci wraz z funkcjonariuszami KAS wkroczyli jednocześnie do czterech miejsc, w których zatrzymali członków przestępczego biznesu. W jednym z mieszkań śledczy zabezpieczyli gotówkę w kwocie 80 tysięcy złotych.

Wszyscy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i odpowiedzą za liczne przestępstwa akcyzowe, do których się przyznali. Grozi im kara do 8 lat więzienia. Szef szajki usłyszał ponadto zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i został tymczasowo aresztowany. Grozi mu do 15 lat za kratami.

QUIZ Czy umiesz robić zakupy i mówić po śląsku? Ślązacy to docenią

Pytanie 1 z 13
Na rozgrzewkę coś prostego. Co to jest krepel?