Lyon na południu Francji

i

Autor: Otourly

Podróże

Z Gliwic pojedziemy do francuskiego Lyonu - miasta murali, kolorów i świateł

Spacer po Lyonie to niekończąca się mieszanka tradycji z nowoczesnością, koloru ze światłem i kuchni ze sztuką. To tutaj bracia Lumière nakręcili swój pierwszy film i tutaj co roku odbywa się Festiwal Świateł, przyciągający tysiące turystów z całego świata. A teraz podróż do tego miasta stała się jeszcze łatwiejsza. Flixbus właśnie uruchomił nową linię międzynarodową z gliwickiego centrum przesiadkowego.

We wtorek 4 kwietnia Flixbus uruchomił nową linię międzynarodową N1315 do Lyonu. Charakterystyczne, zielone autokary będą odjeżdżać z gliwickiego centrum przesiadkowego na południe Francji codziennie o godz. 8:35 ze stanowiska nr 20. Autokar powrotny powinien dotrzeć do Gliwic około godz. 21:30, skąd wyruszy dalej do Zabrza, Katowic i Krakowa.

Podróż do Lyonu trwa niemal dobę. Trasa przebiega przez cztery państwa: Polskę, Czechy, Niemcy i Francję. Autokary Flixbusa będą przejeżdżać przez Nysę, Kłodzko, Polanicę-Zdrój, Kudowę-Zdrój, Náchod, Hradec Králové, Pragę, Pilzno, Norymbergę, Heilbronn, Kornwestheim, Leonberg, Karlsruhe, Strasburg, Colmar, Miluzę, Belfort i Chalon-sur-Saône aż do miejsca docelowego. A już wkrótce (27 kwietnia) trasa zostanie poszerzona o kolejne dwa francuskie miasta: Avignon i Montpellier. 

Lyon: miasto murali, kolorów i świateł

Lyon to trzecie, po Paryżu i Marsylii, miasto Francji. Na początku naszej ery mieściło się tutaj rzymskie miasto Lugdunum, nazwane tak na cześć boga słońca, Luga.

Lyon słynie z kolorowej starówki, gdzie dominują wąskie uliczki i kocie łby. Od renesansu do końca XIX wieku był uznawany za europejską stolicę jedwabiu. Do dziś nad okolicą górują budynki z ogromnymi oknami, będące echem tkackiej przeszłości miasta. To także miasto sztuki - tutaj bracia Lumière nakręcili pierwszy film w historii kinematografii.

Lyon słynie też ze niesamowitej architektury i ogromnych, wieloformatowych murali. Blisko 150 ścian obiektów przyozdobiono niezwykłymi malunkami, wykonanymi metodą "oszukiwania oka". Są tak realistyczne, że z trudem można odróżnić, co jest malarską fikcją, a co prawdą.

Tysiące turystów zjeżdża się w grudniu do Lyon na Festiwal Świateł, który jest tutaj organizowany od 1999 roku. Choć sama tradycja zapalania świeczek w oknach sięga 1852 roku, kiedy mieszkańcy w ten sposób przywitali figurę Najświętszej Marii Panny na wzgórzu Fourvière. Dziś festiwal trwa cztery dni i jest o wiele bardziej nowoczesny. Dziesiątki świetlnych animacji na fasadach budynków sprawiają, że Lyon zamienia się w magiczne miejsce.