Wystawa Carboneum w Zabrzu do końca roku za darmo

i

Autor: UM Zabrze Wystawa "Carboneum" w Zabrzu do końca roku za darmo

Wystawa "Carboneum" w Zabrzu do końca roku za darmo

Wyremontowana Wieża Ciśnień w Zabrzu przyciąga uwagę i to nie tylko mieszkańców. Warto więc wspomnieć, że do końca roku wstęp na prezentowaną w postindustrialnym zabytku wystawę "Carboneum" jest całkowicie bezpłatny.

Wystawa "Carboneum" w Zabrzu wciąż darmowa

Na początku października otwarto wyremontowaną zabrzańską Wieżę Ciśnień, która znajduje się przy ul. Zamoyskiego. W jej wnętrzu można podziwiać nowoczesną i multimedialną wystawę "Carboneum", a do końca roku wstęp na nią jest bezpłatny. 

Ekspozycja ta łączy w sobie funkcje centrum nauki i klasycznej wystawy edukacyjnej. Jest ona poświęconą tematyce węgla jako pierwiastka - to przecież jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Śląska. 

Interaktywna wystawa obejmuje trzy obszary tematyczne - pochodzenie i historia węgla, występowanie i obieg węgla w przyrodzie, a także nowoczesne technologie z jego zastosowaniem. 

Wystawę można zwiedzać od wtorku do niedzieli. W dni powszednie w godz. 9-14 jest dostępna wyłącznie dla grup szkolnych (zwiedzanie z przewodnikiem po uprzedniej rezerwacji), natomiast od 15 do 18 - dla zwiedzających indywidualnie. Z kolei w weekendy Wieża Ciśnień jest czynna od godz. 10 do 18.

Wieża Ciśnień w Zabrzy była rewitalizowana od 2018 roku

Przypomnijmy, że Wieża Ciśnień w Zabrzu powstała w 1909 roku. Została zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda oraz radcę budowlanego Friedricha Loose. Ma ona 46 metrów wysokości, a także 23,3 metra średnicy. Rewitalizacja wieży rozpoczęła się w 2018 roku. 

Wyremontowane zostały wnętrza, a obok wieży stanęła przeszklona klatka schodowa z windą. W odrestaurowanym budynku, oprócz wspomnianej wystawy, działa także kawiarnia. Na szczycie wieży znajduje się natomiast punkt widokowy.

Koszt całej rewitalizacji wyniósł ok. 34,2 mln zł, z czego ponad 23 mln zł stanowiło unijne dofinansowanie. 

– Zabrzańska wieża ciśnień to jeden z najpiękniejszych, jeśli nie najpiękniejszy, obiektów tego typu na Śląsku. Dziedzictwo, które chcemy chronić i przekazywać następnym pokoleniom, jest tu wyjątkowo obecne. Czuję ogromną radość, że udało nam się stworzyć w Zabrzu kolejne piękne miejsce - podkreśla Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent miasta.